22-Temmuz-2024 20:54:36

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
DERİCİLER OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

DERİCİLER OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

GÜNDEM ARITMA!

Kocaeli ve Ankara’daki yardımlaşma derneklerinin ilçedeki deri sanayilerinin kapatılması için çeşitli platformlara şikayetlerde bulunmasıyla dericiler, geçen hafta üst üste toplantılar gerçekleştirdi.

Toplantılarda, yaşanan durumdan kendilerinin de muzdarip olduğunu belirten dericiler, ihale şartnamesine göre Eylül ayında bitmesi gereken arıtma tesisinin, pandemi ve döviz kurunun artmasıyla yüklenici firmanın ek süre ve fiyat artışına gitmesi sebebiyle bitirilemediğini, arıtma tesisi bitmiş olsaydı böyle bir durumla zaten karşılaşmayacaklarını ifade ettiler.

Arıtma kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle büyük firmaların işlerini alamadıklarını belirten dericiler, marka kuruluşların üretim yerlerinde arıtma kapasite raporu istenildiğini, bu nedenle yeni Endüstriyel Arıtma Tesisi’nin bitmesini herkesten daha çok kendilerinin istediğini dile getirdiler.

Deri OSB’deki arıtma tesisi kapasitesinin yetmemesi nedeniyle yaşanan sıkıntılar sonrası ağırlıklı olarak Kocaeli ve Ankara’daki yardımlaşma dernekleri, ilçedeki deri sanayilerinin kapatılması için çeşitli platformlara şikayetlerde bulunmaya başladı.

Şikayetler üzerine Deri OSB yönetimi yıl sonu üst üste toplantılar gerçekleştirdi. Toplantılarda arıtma kapasitesinin artması nedeniyle sıkıntıların yaşandığı belirtilirken, mevcut arıtmanın yanında ilaveten yapılan yeni arıtma tesisinin kaba inşaatının bittiği, mekanik  kısımlarının yapım çalışmasının sürdüğü ifade edildi.

ÇOKTAN BİTMESİ GEREKİYORDU

İhale şartnamesine göre, Eylül ayında bitmesi gereken arıtma tesisi, pandemi ve döviz kurunun artmasıyla bitirilemedi. Yüklenici firma belli aralıklarla fiyat artışına gitti. Arıtma tesisi bu sebeple taahhüt edilen sürede bitirilemedi. Döviz artışı nedeniyle sürekli fiyat değişimi geçiren tesisin bitmemesi dericilerin elini kolunu bağladı ve özellikle Ankara ile Kocaeli’nde yaz aylarında memleketlerine geldiklerinde çaydan balık tutamadıklarını belirtenlerin şikayetleri artmaya başladı. Bazı kişiler, “deri sanayi kapansın” çağrısında dahi bulundu.

DERİCİLER DE MUZDARİP!

Bunun üzerine Deri OSB yönetimi toplantıda, çevre için 80 Milyon TL gibi bir rakam harcanılarak 2. arıtma tesisinin inşasına başlanıldığını açıkladı. Gerede’deki en büyük 2. inşaat yatırımı olan 6 bin metreküp kapasiteli Endüstriyel Arıtma Tesisinin yapımının devam edildiği toplantıda sıkça dile getirilirken, toplantıda yer alan dericiler, arıtma taahhüt edilen sürede bitirilmiş olsaydı bu sıkıntıların yaşanmamış olacağını ifade ettiler.

ÇAYDA SU YOK!

Toplanda gündeme gelen bir başka konu da çayda aslında suyun olmaması oldu. Yapılan protokole göre, Ankara’ya giden içme suyunun yüzde 20’lik diliminin çaya verilmesi gerektiği dile getirilirken, Ankara’nın bu suyu taahhüt edildiği gibi çaya göndermediği, çayın da bu nedenle aşırı kirli gözüktüğü, dericilerin üretim yapmaması halinde zaten belirtilen çayda bir gram bile suyun bulunmadığı belirtildi.

BİZ DE İSTEMİYORUZ!

Toplantı sonrası çevre sorununu ilettiğimiz dericiler, gazetemize açıklamalarda bulundular. “Biz de böyle bir şey, çevre kirlensin istemiyoruz”diyen dericiler, arıtma tesisinin yetersizliği nedeniyle bir çok büyük markaya iş yapamadıklarını, marka kuruluşların üretim yerlerinde arıtma kapasite raporu istediklerini, bu nedenle yeni Endüstriyel Arıtma Tesisi’nin bitmesini herkesten daha çok kendilerinin istediğini dile getirdiler. Dericiler, doğaya saygılı bir üretimi bu yeni arıtma tesisinin tam anlamıyla sunacağını da dile getirdiler.

Cevap bırakın