22-Temmuz-2024 19:51:54

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
BOĞAZINIZDA KALSIN!

BOĞAZINIZDA KALSIN!

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 15 Ocak 2023 Pazar gününe kadar binaların tahliye edilmesi noktasında tebligatların yapılmasından sonra Gerede’de kira fiyatlarına afaki oranda zam yapılmaya başlanıldı.

Yeni yapılarda en fazla 2 bin 500 lira olması gereken fiyatlar 4 bin liranın üstüne çıkarıldı. Bazı daire sahiplerinin de oturan kiracılarını çıkarmak için mobbing uygulamaya başladığı haberleri gelmeye başladı.

Yeniçağa ilçesinde ortalama 1.500 lira olan kiralık dairelere Gerede’de 4 bin lira istenilmesi çoğu mal sahibinin gözünü para bürüdüğünü ortaya koydu. İnsanlar 2 metrelik mezara ne götürecek merak konusu oldu!

2013 yılında ilk kez kamuoyu gündemine gelen ve ‘şu zaman başlayacak, bu zaman start verilecek’ denilirken 10 yıllık süreci geride bırakan Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, anlaşma noktasında istenilen noktaya ulaşılmasıyla birlikte nihayet ilk somut sonuca ulaştı. Uzlaşmalar tamamlandıktan sonra binası fay hattında kalan hak sahipleri için SEDAŞ binası güneyinde yeni konutların yapımına Temmuz ayında başlanıldı. Bu konutların yapımına başlanılmasından sonra Demirciler Mahallesi’nde uzlaşma oranlarının Yüzde 80’i bulduğu ve projenin önünde  engel kalmadığı kamuoyuna duyuruldu. Kimsenin beklemediği son Düzce depreminden sonra projede hızlı bir hareketlenme başladı. Daha sonra hak sahiplerine konutlarını 15 Ocak 2023 Pazar gününe kadar boşaltmaları gerektiğine dair tebligatlar gönderildi.

YÜZDE 80’İ BOŞALTTI

Tebligatların hak sahiplerine 2 ay önce ulaşmasından sonra metruk binaların boşaltılmasına başlanıldı. Demirciler Mahallesi’nde bir çok hak sahibi binalarındaki cam, pvc, mutfak dolabı ve kapı gibi maddi değer taşıyan malzemeleri anlaşma yaparak değeri karşılığında satmaya başladı. Demirciler Mahallesi’nin fay hattında yer alan binalarla beraber Yüzde 80’lik kısmı hak sahipleri tarafından boşaltıldı. Kalan kısmın da 15  güne kadar boşaltılacağı belirtiliyor.

İNSAFSIZLAR!

Demirciler Mahallesi’nde yıkımın Mayıs ve Haziran aylarında başlayacağı tahmin edilirken, evlerin boşatılmasını fırsat bilen insafsız ev sahipleri, kira fiyatlarına afaki oranda zam yapmaya başladı. Öyle bilgiler geliyor ki Gerede gibi muhafazakar bir ilçede bu kadar da olmaz dedirtiyor. Bazı ev sahipleri iddialara göre, fiyatların artışını fırsat bilerek kiracısına mobbing uyguluyor.

TÜFE’ye göre anlaşma yaptığı kiracısını çıkartarak daha fazla bedele evini kiraya vermek isteyen insafsız ev sahipleri, kiracısına evinden çıkması için her yolu deniyor. Boş olan dairelerin 3 bin-4 bin liraya kiraya verildiği yaygarasına kapılan ev sahipleri, asgari ücreti de son zamanlarda bahane ederek, “evimde bedava oturuyorsun” diyor ve aslında suç işlediğini bilmiyor!

SAVCILIĞA GİDİN!     

Son günlerde ilçede dilden dile konuşulan, kiracılara mobbing uygulanması hususunda kiracılar, savcılığa durumdan bahsederek mahkeme süreci başlatabiliyorlar. Bu insafsızlara, acımasızlara, zor günde gözünü para bürüyen sözde Müslümanlara bir ders olması için hakkını kiracı adalet önünde arayabiliyor. 3 yıldan az sürmeyen bu davalarda kiracı, hiç değilse Demirciler Mahallesi’nde yeni binalar inşa edilene kadar evinde oturabilme şansını bulabilecektir. Demirciler Mahallesi’nde konutların tamamlanmasından sonra aşırı bir konut sayısına ulaşacak olan Gerede’de kiracı sayısı düşeceği gibi konut fiyatları da neredeyse Yüzde 35 oranında düşecektir.

YÜZDE 35’İ DOLUYDU

Afaki kira artışına gitmeye çalışan ev sahipleri, asgari ücret ve Kentsel Dönüşümü bahane ederken, çok fazla metruk binayı içersinde barındıran Demirciler Mahallesi’nde doluluk oranı uzun yıllardır yüzde 35’i kayıtlara göre hiçbir zaman geçmedi. Oturulacak bina sayısı az olan mahallede göçmenler ağırlıklı olarak otururken, mahallenin boşaltılmasıyla bu göçmenlerin başka şehirlere taşındıkları ortaya çıktı. Kiraların uygun olması nedeniyle çoğu Suriyeli’nin Yeniçağa ilçesinden ev tuttukları, buradan servisle Gerede’de çalışmaya geldikleri öğrenildi. Burada oturan az sayıda vatandaşımızın da gerekli önlemini aldığı belirtiliyor. Yani buradan çıkacak benim evime oturacak diyen açgözlüler avucunu yalayacak gibi gözüküyor.

YENİÇAĞA’DA 1.500, GEREDE’DE 4.000 TL!

Yapılan araştırmalarda Gerede’ye yaklaşık 12 km. uzaklıktaki Yeniçağa’da kira fiyatları yeni yapılarda 1.500 TL civarında seyrediyor. Gerede’de ise aynı dairelere 3.500 ile 4.000 TL kira isteniyor. Bu da ne yazık ki çoğu mal sahibinin gözünü para bürüdüğünü ortaya koyuyor. İnsanlar, 2 metrelik mezara ne götüreceğini sanıyor merak ediliyor!

1999 DEPREMİ’NDEN DERS NİTELİĞİNDE BİR ANI

1999 Gölcük’te yaşanan depremden önce çok sayıda daire ve dükkana sahip olan mal sahibi, enkazdan üzerinde battaniyesine sarılı vaziyette çıkarılıyor. 1 gecede tüm mal varlığını kaybeden adam zekat verir konumundan zekat alan konumuna düşüyor. O dönem kendisine uzatılan TV mikrofonuna şu cümleleri dökülüyor; “Her şeyim gitti, tüm her şeyim. Ben ibret alınması gereken kişiyim.” Allah, bir gecede bu zulümlerinize karşılık başınıza bir bela verir, elinizde bir şey kalmasını bırakın, son pişmanlık da fayda etmez!


BU BİNALARDA KİM OTURUYOR SANIYORSUNUZ? İŞTE FIRSATA ÇEVİRDİKLERİ MAHALLENİN HALİ! 

 

 

Cevap bırakın