22-Temmuz-2024 19:48:03

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Fakülte YÖK Başkanının 2 dudağının arasında!   

Fakülte YÖK Başkanının 2 dudağının arasında!   

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı Bolu AİBÜ’de düzenlenen temel atma töreninde Gerede heyeti ile Yıldırım arasında gerçekleşen görüşmede Teknoloji Fakültesi gündeme geldi. Görüşmede, 2 talep son Başbakan’a iletildi.

Kurulması kesinleşen Teknoloji Fakültesi’ni Gerede’ye isteyen heyet, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun da fakülteye çevrilmesi talebinde bulundu. Talep içersinde yer alan bir başka ayrıntı oldukça dikkat çekti. Daha önce Belediye Meclisi’nde alınan kararla Teknoloji Fakültesi inşaatında kullanılmak üzere 5 Milyon TL şartlı bütçe ayrıldığı ortaya çıktı. Rektör Alişarlı da konuya sıcak bakıyor. Son kararı YÖK verecek. Tüm gelişmeler bu özel haberin içeriğinde…    

Son Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2019-2020 akademik yılı açılışı için Bolu’ya geldi. Açılış töreni sonrası Gerede heyeti, Yıldırım ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Mustafa Allar ve AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin’in yer aldığı görüşmede Allar, kurulması YÖK tarafından onaylanan Teknoloji Fakültesi ile ilgili Yıldırım’a bir dosya sundu. Bolu AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı da Teknoloji Fakültesi’nin durumu ile ilgili Yıldırım’a bilgi verdi.

Binayı belediye mi yapacak?

Allar’ın AK Parti’nin 2. ismi Binali Yıldırım’a sunduğu dosyada fakültenin kurulacağı alan ile ilçedeki yurt sayıları yer aldı ve Teknoloji Fakültesi’nin tüm şartların sağlandığı Gerede’ye kurulması istenildi. Talep içersinde yer alan bir başka ayrıntı oldukça dikkat çekti. Allar, Belediye Meclisi tarafından 2019 yılında alınan kararla bütçede Teknoloji Fakültesi yapımı için 5 Milyon TL kaynak ayrıldığını belirtti. Bu şu anlama geliyor; Gerede’ye Teknoloji Fakültesi’nin kurulmasının onaylanması ile binanın yapımını Gerede Belediyesi üstlenecek.

Bu sefer hata yapılmayacak

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun ilçeye kurulması aşamasında 2010 yılında Kalkınma Bakanlığı’ndan arazinin kamulaştırılması için alınan bedelin eski AİBÜ Rektörü tarafından Gerede değil de Bolu merkez kampüsteki kamulaştırmada kullanılması sonrası bu hatanın tekrarlanmaması için Belediye Meclisi tarafından ayrılan kaynak tüm şartlar gerçekleştiğinde kullanılacak.

Alınan bu karar ile Teknoloji Fakültesi’nin Gerede’ye kurulması onaylandıktan sonra Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın talimatı ile 5 Milyon TL fakülte inşaatı yapımında kullanılacak. Kaynak AİBÜ’ye aktarılmayacak ve fakülte inşaatının yapımını Gerede Belediyesi direk üstlenecek.

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun da fakülteye çevrilmesi yine Yıldırım’a iletilen dosyada yer alan bir başka ayrıntı oldu. Görüşme sonrası Yıldırım, konuyla bizzat ilgileneceğinin sözünü vererek, YÖK Başkanı ile bizzat görüşeceğini belirtti.

5 milyon TL şartlı devreye girecek!

Görüşme sonrası Yenigün’e özel açıklamalar yapan Belediye Başkanı Mustafa Allar, şu ayrıntıları paylaştı; “Teknoloji Fakültesi için 2019 yılında Belediye Meclisi’nde 5 Milyon TL şartlı bütçe ayırdık. Son Başbakanımız Binali Yıldırım bey’e AİBÜ’de yapılan temel atma töreninde Teknoloji Fakültesi ile ilgili düşüncelerimizi dosya halinde ilettik. Biz özetle şunu talep ettik; Bolu’nun en büyük ilçesiyiz. Gerede’de Meslek Yüksekokulumuz, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuz var. Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun fakülteye çevrilmesi ve aynı zamanda AİBÜ’de kurulması kesinleşen Teknoloji Fakültesi’nin Gerede’ye kurulması. Binali Yıldırım bey YÖK Başkanı ile bu konuyu görüşeceğini söyledi. AİBÜ Rektörü Alişarlı da bu konuya sıcak bakıyor.

Teknoloji Fakültesi binasının yapımıyla ilgili 5 Milyon TL bütçe yatırım planına konuldu. Bu yatırım planının devreye girmesi şartlı. YÖK tarafından Teknoloji Fakültesi’nin Gerede’ye kurulması onaylandığında hemen Teknoloji Fakültesi binasının yapımına başlayabileceğiz. Binali Yıldırım bey YÖK Başkanı ile görüşecek, görüşmeden sonra son kararı YÖK verecek.”

1 Yorumlar
Muharrem İMAMOĞLU

Gerede İlçemize her iki Fakültenin de kurulmasını temen ni eder hayırlı olmasını dilerim. Başarılarımla Yeniçağa'lı Emekli Mğftü Muharrem İmamoğlu

Cevap bırakın