19-Temmuz-2024 18:26:02

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Gerede’de Adaçayı üretilecek

Gerede’de Adaçayı üretilecek

Gerede’de, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından örnek olması amacıyla Adaçayı yetiştirilecek. Adaçayının yaş olarak fiyatı piyasada 18-20 lira arasında değişiyor.

Bölgedeki orman köylüsüne yeni gelir kapısı oluşturmak ve yaygınlığını artırmak için örnek olması amacıyla Gerede’de Adaçayı bitkisinin yetiştirilmesi için çalışmalar başladı. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı işçiler tarafından yürütülecek çalışmada, ilçede ada çayının üretilebileceği noktalar belirlenerek, buralara Adaçayı ekimi yapılacak.

Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ferit Özer, “Bolu Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2019 yılında 50 dönümlük alanda tıbbi aromatik bitkilerle ilgili çalışmamız var. Bu ada çayında dönüm başına bin 500 ile 2 bin kilo kadar ürün elde ediliyor. Yıl içerisinde de 3 defa hasat yapılabiliyor. Elde edilen bin 500- 2 bin kilo ada çayından da yaklaşık 3’te 1 oranında kuru çay elde ediliyor. Yaş olarak fiyatı piyasada 18-20 lira arasında değişiyor. “dedi.

Çalışmalarının ilçe işletme müdürlüklerinde de devam edeceğini anlatan Özer, “Bizim amacımız bu bölgede ilk defa yapılacak çalışmayla orman köylüsüne ek gelir elde ettirmek. Elde edilen bu ürünleri de ülke ekonomisine kazandırmak. Önümüzdeki yıllarda Gerede Orman İşletme Müdürlüğümüzde Ada Çayı üretilmesi için çalışma yürüteceğiz.” diye konuştu.

Cevap bırakın