22-Temmuz-2024 19:30:59

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Hedef turizm!

Hedef turizm!

Arasta Projesi ile beraber restorasyonu başlatılan Yukarı Tekke Cami’nde çalışmalar sürüyor. Gerede’nin turizmde atağa geçmesi için başlatılan Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu ile beraber aynı bölgede bulunan Yukarı Tekke Cami’nin restorasyonunun tamamlanmasıyla Arasta’da turizm hareketliliği artırılacak.   

Gerede Kabiller Mahallesinde bulunan halk arasında da Yukarı Tekke Camii olarak da bilinen Camide restorasyon devam ediyor.

Türbesiyle, camisiyle ve tarihi yapısıyla yıllardır ayakta duran Yukarı Tekke Camisinde ve çevresinde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tarihi dokusuna dokunulmadan yıpranmış, zarar görmüş bölümlerinin tadilatı yapılıyor. Tadilat dolayısıyla ibadete kapalı olan caminin restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmasının ardından 2020 yılının ilk çeyreğinde ibadete açılması bekleniyor.

Gerede Kabiller Mahallesi’nde bulunan Yukarı Tekke Camisini, kitabesinden öğrenildiğine göre; Abdullah Efendi, 1850-1851’de yaptırmıştır. Cami dikdörtgen planlı kerpiçten yapılmış beden duvarlarına sahiptir. Caminin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.

Çalışmaların başladığı ilk günden bu yana her aşamayı yerinde takip eden Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Camilere olan hizmetlerimizi hiç bir zaman eksik etmedik. Cami Görevlilerimiz ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda restorasyonuna başlanan Yukarı Tekke Camimimiz  en kısa sürede ibadete açılacak” dedi.

Gerede’nin turizmde atağa geçmesi için başlatılan Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu ile beraber aynı bölgede bulunan Yukarı Tekke Cami’nin restorasyonunun tamamlanmasıyla Arasta’da turizm hareketliliği artırılacak.

Cevap bırakın