15-Temmuz-2024 04:34:54

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
İlk hedef 30 bin! 

İlk hedef 30 bin! 

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Zorla nüfusu çekemezsiniz, eğer siz istihdamın önünü açarsanız, sanayinin önünü açarsanız ilçe zaten dinamiklerini harekete geçirecektir. 2014 yılından beri attığımız adımların meyvelerini yeni almaya başlıyoruz. 2021’den itibaren kademeli şekilde nüfus artışı olacak. 1. etapta 30 bin bandını yakalayacağız. Şimdiki hedefimiz bu. 2. etaptaki hedef ise 35 bin.”dedi.

Bayram özel sayısı röportajında; “Gerede’de önemli gelişmeler var. Bir bakıma çıta atlama dönemi denilebilir. 2022 yılında Gerede nüfus bandındaki beklentiniz nedir?” sorusuna yanıt veren Allar, Aralık ayında açılacak cezaevi ile beraber ilk hedefin merkezde 30 bin nüfus bandını yakalamak olduğunu belirtti.

Allar, şu açıklamayı yaptı; “Aralık ayında en geç cezaevi mahkum alacak. Gerkonsan, 2022 yılında yeniden faaliyete geçmiş olacak. OSB’de önemli gelişmeler var. 50 firma Deri OSB’ye kesin taşınıyor, ruhsat işlemleri tamamlandı. Aslında bizim 2014 yılında kolları sıvayarak başlattığımız, yoğun mesai harcadığımız çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık. Şu anda merkezde 24 bin bandındayız. Değişim için nüfusa ihtiyacımız var. Artık durağan nüfustan, nüfus alan ilçe durumuna geçmeye başlıyoruz. Bazı şeyler nüfusla kendiliğinden oluşacak. Zorla nüfusu çekemezsiniz, eğer siz istihdamın önünü açarsanız, sanayinin önünü açarsanız ilçe zaten dinamiklerini harekete geçirecektir. Bu 2021’den itibaren gerçekleşecek. 2021’den itibaren kademeli şekilde nüfus artışı olacak. 1. etapta 30 bin bandını yakalayacağız. Şimdiki hedefimiz bu. 2. etaptaki hedef ise 35 bin. 24 bin bandını yeter ki aşalım, çünkü 24 bin nüfus sınır. İlk etapta cezaevi 5 bin nüfus katkısı sağlayacak, bu kesin. Aralık ayında açılacak cezaevi ile beraber 30 bin bandını zaten yakalamış oluruz. Assan firmasının Gerkonsan’da faaliyete başlaması ile beraber göç alan ilçe durumuna geçeceğiz. Buna ek olarak 2 jelatin fabrikası ve OSB’de birkaç fabrika daha var bunlar faaliyete geçtiğinde biz 2. Hedefimiz olan 35 bin bandını yakalayacağız. Bazı şeyler atmış olduğunuz tohumlarla alakalıdır.”

Cevap bırakın