15-Temmuz-2024 05:56:06

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“Taşınma süreci siyaseten bize de bir bedel ödetti!”

“Taşınma süreci siyaseten bize de bir bedel ödetti!”

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Deri sanayinin taşınması süreciyle ilgili gazetemize yaptığı özel açıklamada, ilginç bir ifadede bulundu. Allar, ilk kez dillendirdiği cümlede; “Birileri engel koymaya çalıştı, 2015 yılında, “hayal kurmayın” diyenler bile oldu. Bu taşınma süreci siyaseten bize de bir bedel ödetti.”dedi. İşte o açıklama…

Kendisiyle yaptığımız özel röportajın bir bölümünde Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne değinen ve geçen 6 yıllık sürede yaşananlardan bahseden Başkan Allar, hayli ilginç ifadelere yer verdi.

Allar, “Deri sanayi yüzyıllardır ilçemizin belkemiği, lokomotifi, nüfusu ilçede tutan en önemli unsur olmuştur. En önemli istihdam kaynağımız. Deri sanayi ya ileri gidecekti yada geriye gidip yok olacaktı. Biz; “deri sanayini Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağız” dedik ve bu konuda kararlı duruşumuzu sergiledik. Ama birileri bizim bu dik duruşumuza inanmadı, birileri engel koymaya çalıştı, birileri taşınmama adına değişik çalışmalar içine girdi, bu taşınma süreci siyaseten bize de bir bedel ödetti. 2015 yılında, “hayal kurmayın” diyenler bile oldu. Allah devletimize zeval vermesin, 2.5 Milyon TL’ye fabrikasını inşa eden dericimize 1 Milyon 250 Bin TL geri ödemesiz hibe verildi. Bugün fabrikaların yükselişini görmek, mücadelemizin sonucunu görmek bize yetiyor.

Gerede derinin üs merkezi oluyor. İstanbul’daki büyük firmalar da Gerede’ye gelmeye başladı. Bunun çok büyük katkılarını göreceğiz. Artık dünyaya daha fazla açılacağız. Gerede merkezi de çevresel olumsuz etkilerden yakında kurtulacak ve daha yaşanabilir bir ilçe oluyoruz. Merkezdeki tabakhanelerde alt işlenti bitecek.

Peki alt işlenti ne zaman bitecek?

Allar; “Pandemi nedeniyle net bir tarih veremiyorum. Pandemi dönemi olmamış olsaydı 2020’de alt işlentiye izin verilmeyecekti. Bunun kararını biz vermiyoruz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işlemleri yürütüyor. 2021’de tarih belirlenecektir. Alt işlenti, belirlenecek tarihten sonra merkezde yapılmayacak. Cezaevi açıldığı zaman burada çok da buna müsaade edilmeyecek. Gerede Deri İhtisas OSB için verdiğimiz mücadelenin bir yanı da Gerede’yi çevresel etkilerden kurtarmaktı. Bizim de bu konudaki düşüncemiz belli, biz de aynı görüşteyiz.

Deri OSB ile beraber bir 500 kişinin daha istihdam edileceği 2 jelatin fabrikası inşa ediliyor. Şu anda fabrika inşaatları yükseliyor. Bu gelişmeler de 2015 yılında taşınma konusunda dik duruşumuz ile olmuştur. Deri Sanayi ilk kez kendi kabuğunu kırarak gıda sektörüne adım attı. Bunu ileriki yıllar için ürün çeşitliliğini artıracak gelişmelerin de bir adımı olarak görüyorum.”

Ruhsat alan fabrika sayısı 50 oldu. Bu rakam yeterli mi?

Allar; “Deride istediğimiz seviyeye yaklaşıyoruz. Ancak 50 rakamı yeterli değil. Beklentim 80 ile 100 fabrikanın olması yönünde. Ancak 70 fabrikada kalmamız da çok büyük başarıdır. Genel olarak 50 sayısı bile başarıdır ama benim için yetmez. Ben 80 ile 100 fabrikanın olmasını istiyorum. 50 rakamı aldatmasın, şu anda taşınması kesinleşen 50 fabrika, merkezdeki mevcut tabakhanelerin en az 4 katı daha fazla üretim yapacak kapasitededir. En önemli husus taşınma konusundaki soru işaretleri ortadan kalktı.”

Cevap bırakın