22-Temmuz-2024 19:22:50

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“İş bu hadde gelene kadar neredeydiniz?”

“İş bu hadde gelene kadar neredeydiniz?”

Geçen hafta Gerede’ye çat kapı ziyarette bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit, Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda aslında Bolu’daki pandemi durumunun iyi olduğunu, rakamları Gerede’de yaşanan vakaların yükseğe taşıdığını belirtti.  

Ekipler, ilçede ceza yazmaya devam ederken vatandaşlar da haklı olarak vakaları Gerede’nin yükselttiğini ifade eden Bolu Valisi’ne şunu sordu; “İş bu hadde gelene kadar neredeydiniz?” İlçede ilk vaka artışlarının düğünlerden kaynaklı yaşandığını belirten vatandaşlar, Bolu Valisi’nin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nda bir karar alarak iş bu hadde gelmeden duruma engel olabileceği görüşünü dile getirdiler.  

Vali Ümit’in Gerede ziyaretinden sonra ilçede bir anda motosikletli yunus ekipleri ve Bolu’dan gelen polis ekipleri belirmeye başladı. Yaşlı, genç demeden sıradan ceza yazan ekipler, geniş çaplı ilk denetimlerde 21 kişiye maske kuralını ihlalden ceza uyguladı. 25 Eylül Cuma günü de Bolu’dan gelen ekipler, yine sıkı denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde de bir çok kişiye maske kuralını ihlalden ceza yazıldığı görüldü.

Ekipler, ilçede ceza yazmaya devam ederken vatandaşlar da haklı olarak vakaları Gerede’nin yükselttiğini ifade eden Bolu Valisi’ne şunu sordu; “İş bu hadde gelene kadar neredeydiniz?”

Eleştiri mahiyetinde bu soruyu soran vatandaşlar, “İlçede ilk vaka artışlarının düğünlerden kaynaklı yaşandığını, Bolu Valisi’nin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nda bir karar alarak iş bu hadde gelmeden; ‘Gerede’de düğünleri 1 saate kısıtladık, artan vakalar nedeniyle sadece nikah işlemlerine izin verilecek, dans, takı töreni ve eğlence organizasyonları iptal edilmiştir’ şeklinde daha vakaların en başında önlem alamaz mıydı?” diye sordular.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, düğünlerden dolayı vaka artışları yaşanmaya başladığında önlem almış olsaydı bugün belki de ilçede bu kadar fazla artışlarla karşılaşılmayacaktı? Dahası Bolu Valisi Ahmet Ümit de Bolu’daki rakamları Gerede’nin yükseğe taşıdığını açıklamak durumunda kalmayacaktı!

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu’da yaptığı bir açıklamada da yine Gerede’de vaka sayılarında artış olduğundan bahsederek, şunları söyledi; “Gerede’de bu konuları yerinde izah edeceğiz. Esas amacımız vatandaşımızla paylaşmak. Gerede, Ankara ile yakın temas içerisinde. Komşu illerle yakın teması var. Hepimiz biliyoruz ki salgının en önemli sebeplerinden bir tanesi il dışından gelen vatandaşlarımızla kurulan temaslardır. Bu temasların Gerede’de biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. Bunun sonucunda da bir bir artma olduğunu tespit ettik”

Cevap bırakın