20-Temmuz-2024 06:51:22

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
KAŞKA, TOBB’A GÖZ KIRPTI! 

KAŞKA, TOBB’A GÖZ KIRPTI! 

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, tek liste ile girdiği seçimin ardından ilk röportajını Yenigün’e verdi.

Yeniden Gerede TSO Başkanlığı’na seçilen Kaşka, yeni dönemde atılacak adımları bu özel röportajda anlattı. Kaşka, ‘Bolu merkezden ibaret değildir.’ dedi ve “Bolu ilçeleriyle büyüktür. Bolu büyüyecekse birlik ve beraberlik ilkesiyle hareket ederek büyüyecektir.”diye konuşarak bir yerlere yine mesaj gönderdi.

“Farklı bir döneme giriyoruz”diyen Kaşka, “TOBB’da çok önemli görevlerimiz var, yeni dönemde de TOBB’da daha farklı, daha iyi görevlerde yer alabilmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.”dedi.

Yeni dönemde Deri OSB’ye taşınamayan küçük ve orta ölçekli 46 firmanın taşınması için TOKİ formülünü devreye sokacaklarını belirten Kaşka, “Bu konuda Belediye Başkanımız Mustafa Allar ve Milletvekillerimiz ile ortak çalışma yürütüyoruz. Deri OSB’ye taşınamayan firmalarımızın taşınmayı gerçekleştirebilmeleri için; fabrikaları TOKİ’nin inşa etmesi ve 20 yıla yayılarak taksitlerin ödenebilmesi gibi bir formül düşünüyoruz.”dedi.

“1 buçuk yıla kadar Türkiye deri sektörünün Gerede lideri olacak.” diyen Kaşka, “Elimizdeki veriler bunu gösteriyor.”diye konuştu.

TOBB’un Gerede’ye yapacağı okul için de bazı eleştirilerde bulunan Kaşka; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yer tahsisi için hala haber bekliyoruz”dedi.

01 Ekim’de yapılan seçimin ardından yeniden Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na seçilen Ersin Kaşka, seçimin ardından ilk röportajını Yenigün’e verdi. İşte detaylar;

Yeni bir dönem için yeniden Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına seçildiniz. Bu yeni dönemde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Ersin KAŞKA: “Her zaman Gerede odaklı düşündük ve birleştirici olmaya devam ettik. Bizim tek düsturumuz; ‘birlikte rahmet ayrılıkta gazap vardır.’ Seçim sürecini yönetirken her zaman şunu ifade ediyoruz; ‘Bolu merkezden ibaret değildir.’ Bolu ilçeleriyle büyüktür ve Bolu büyüyecekse de birlik ve beraberlik ilkesiyle hareket ederek büyüyecektir.

Seçim sürecine tek liste olmasına karşın üyelerimiz güzel katılım sağladılar. Bizden sonrakilere iyi bir miras bırakabilme adına bütün meslek komitelerini istişare kültürüyle yönettik. Hatta bazı meclis üyelerimizin şirketlerini devretmeleri nedeniyle yeni dönemde görev süresi bitmesine karşın onları da istişare sürecine dahil ettik. Hem tecrübelerinden hem de meslek komitelerinde ciddi anlamda bir çoğulculukla birlikte hareket ederek sistemi yürüttük. Elimizden geldiğince çok doğru isimlerle çalışmak istedik. Yeni isimler oldu, 1995 yılında kurulan odamızda hep bu değişim oldu. Farklı bir döneme giriyoruz. Bu dönemde kendi kendimize rekabet edeceğiz. TOBB’da çok önemli görevlerimiz var, yeni dönemde de TOBB’da daha farklı, daha iyi görevlerde yer alabilmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

Biz Gerede TSO olarak sadece fiziki ortam değil, bunun yanında TOBB’da aldığımız görevler sayesinde tacir ve sanayicimizin hemen hemen sorunlarının tümünün çözümüne ciddi bir destek verdik. Bu destekleri verirken başta Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar olmak üzere bir çok STK ile birlikte hareket etme kültürünü oluşturduk. Bu dönem daha fazla bu birlikteliğin üzerine gideceğiz.

Yeni dönemde; AB projelerini artırarak devam ettireceğiz. Bunun için yeni bir proje ekibi kurmayı düşünüyoruz. Bu projeleri yürütecekler genç işadamlarından oluşacak. Yeni dönemde Yüksek İstişare Kurulu’nu da aktif hale getiriyoruz.

Yeni dönemde en önemli projelerimizden biri de yeşil mutabakat iklim değişikliği kapsamında hibe proje yöntemiyle projeler üretmek olacak. Sanayicimizi çevre hususunda rahat ettireceğiz ve 2026 iklim mutabakatı çerçevesinde sanayicimizin rekabet koşullarına ayak uydurmasını sağlayacağız.

Deri İhtisas OSB’de arıtma projelerinin yapımı devam ediyor. Deri OSB, şu anda çok iyi bir ivme yakaladı ve daha da iyi olacak. 1 buçuk yıla kadar Türkiye deri sektörünün Gerede lideri olacak. Elimizdeki veriler Deri OSB’nin önümüzdeki yıldan itibaren kapasitesinin ham deriden bitmiş deriye kadar en yüksek seviyeye çıkacağını gösteriyor. AB standartlarında fabrikalar yapıldı. Bu fabrikaların sadece iç piyasa değil dış piyasa için de Gerede TSO olarak önünü açmamız lazım. Yeni dönemde bunun için de büyük çaba göstereceğiz.

Bu dönem bir çok projemiz var. Özellikle sanayicimizin otomasyona geçerek dijitalleşmeye ayak uydurması gerekiyor.  Enerji verimliliğinin artırılması için de çalışmalarımız olacak. Çevre ile ilgili arıtma yükünü azaltmak için kıl tüy tutucuları devreye sokmaya çalışıyoruz. Arıtmadan çıkan kıl ve tüyleri de kozmetik sektöründe kullanılmasını sağlayacağız. Düzce Üniversitesi ile bir projemiz var. Çanakkale Üniversitesi’yle ARGE çalışmalarımız sürüyor. Tüm tacirlerimizin belgelendirme işlemlerini bu dönem çözelim istiyoruz. Kemer sektöründe yıllık 20 milyon adet kemer üretiliyor. Firmalarımızı bu alanda e-ticaret ile buluşturmak için çalışmalar yürüteceğiz. Bu dönem Endüstri Meslek Lisesi ile ilgili bir projemiz var. Bu lisemizin sanayimizin durumuna, eleman ihtiyacına göre dizayn edilmesini sağlayacağız. Endüstri Meslek Lisesi’nde iş garantili bölümler oluşturulmasını sağlayarak ara eleman sıkıntısını çözmüş olacağız.”

Yeni dönem beraber çalışacağınız yönetim ve meclisi neden gençleştirdiniz?

Ersin KAŞKA: “Evet, gençleşti. Geçen dönemdeki birlik ve beraberliği artırarak bu dönemde de devam edeceğiz. Rekabetçi bir yapı oluşsun istedik, alttan da yeni yöneticiler yetişsin istedik. Güzel bir yapı oluşturmaya çalıştık. Gençleştirme derken belli bir yaşa gelmiş tecrübeli isimlerimize haksızlık etmek istemiyorum. Belli hayat tecrübesi olan insanlar büyük fotoğrafta en ince detayları görebiliyorlar. Gençler de aktif ve dinamikliği ile bunu tamamlıyor. Gençler fazla ama tecrübeli isimler de önemli isimler.”

Bolu TSO’ya üye olan çevre ilçelerdeki sanayicileri Gerede TSO’ya kazandırmak için yine çabanız olacak mı?  

Ersin KAŞKA: “Yeni dönemde, özellikle Yeniçağa, Dörtdivan ve Mengen’i biz Gerede TSO’da görmek istiyoruz. Bu ilçelerimiz bize yakın bölgeler, sorunlarımız hemen hemen aynı. Bu sorunları da bizim bilgi ve tecrübelerimizle Ankara başta olmak üzere bütün platformlarda birlikte yürütelim istiyoruz. Gerede TSO’da Yeniçağa, Dörtdivan ve Mengen’in söz sahibi olmasını istiyoruz. Birlikte hareket edelim, sorunları birlikte çözelim istiyoruz. Bu ilçelerdeki tacir ve sanayicileri kazanmak için çabamız sürecek.”

Deri OSB’de inşaatı başlamayan kaç firma kaldı?

Ersin KAŞKA: “46 firma taşınma işlemini daha gerçekleştirmedi. Bunlar küçük ve orta ölçekli firmalar. Bu firmaları da Deri OSB’ye sağlıklı bir şekilde taşıyabilmek için gerek Belediye Başkanımız, gerek GTSO olarak biz, gerek milletvekillerimiz TOKİ ile bu işi yapabilme adına ciddi bir çalışma içersindeyiz. OSB’ye taşınamayan firmalarımızın taşınmayı gerçekleştirebilmeleri için; ‘fabrikaları TOKİ’nin inşa etmesi ve 20 yıla yayılarak taksitlerin ödenebilmesi’ gibi bir formül düşünüyoruz. Bu konuda çok da zamanımız yok. Burada bir netice alamazsak yine devlet bankaları ile çok uzun vadeli yatırım kredi destekleri ile bu firmaların taşınması için tüm çabayı göstereceğiz.”

TOBB yeni dönemde Gerede’ye okul yapacak mı?

Ersin KAŞKA: “Okulu mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Bununla alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yer tahsisi için hala haber bekliyoruz. İlk ve Ortaokul düzeyinde bir okul talebimiz var. Bu konuda gecikiyoruz, okulun biran evvel ihtiyaçlar kapsamında mutlaka Gerede’ye kazandırılması lazım.  Yer tahsisinin yapılamaması bizim yapacağımız çalışmaları geciktiriyor.”

Cevap bırakın