15-Temmuz-2024 04:20:31

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“KEŞ”İMİZİ DE KAPTIRMADIK!

“KEŞ”İMİZİ DE KAPTIRMADIK!

Gerede’ye özgü Şakşak Helvası’ndan sonra ilçemize ait bir başka ürün olan keşe de coğrafi işareti almayı başardık. Keş artık Gerede’ye tescillendi!  

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası tarafından daha önce başvurusu yapılan Gerede Şakşak Helvası’nın coğrafi işaret tescili 1 Aralık 2020 ve 90 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanmış ve Gerede ilk coğrafi işaret tesciline kavuşmuştu.

Dün güzel bir haber daha geldi. Gerede ilçemize özgü “Keş” ürünü için de yapılan başvuru olumlu sonuçlandı ve “Keş”imize coğrafi işaret alındı. Keş üreticileri bundan sonra etiketlerine coğrafi işareti koyabilecekler. Coğrafi işaret, ürünlerin pazarlanması ve satışında alıcıların büyük ilgisini çekmeyi sağlıyor. Keş ile ilgili genel tanıtım açıklaması bu hafta içi proje ortakları tarafından yapılacak.

Şu sıralar, Gerede Kazı, Gerede Hindisi gibi yöresel lezzetlerimize de coğrafi işaret alınmaya çalışıldığı öğrenildi. “Kaz’a coğrafi işaret alınması için Kars ili ile yarışan Gerede, hindi için yakın zamanda işareti alabilir” diye görüş bildiriliyor.

Cevap bırakın