20-Temmuz-2024 07:06:02

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Koronada ilk ölüm!

Koronada ilk ölüm!

Gerede’de Haziran ayının başına dek düşük rakamlarda seyreden Covid-19 vakaları, Haziran ayı ortalarından sonra bir anda yükselişe geçmişti. Vakalardaki yükseliş Ağustos ayında da devam etti. Gerede’de Covid-19’un ilk görüldüğü 02 Nisan tarihi itibariyle ilk ölüm vakası gerçekleşti. Ne yazık ki 63 yaşındaki bir vatandaşımızı Koronavirüs nedeniyle kaybettik.

Gerede’de Haziran ayı başlarına dek tekli rakamlarda ilerleyen Covid-19 vakaları Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yükselişe geçti. Temmuz ayı başına dek toplam Covid-19 bulaşan kişi sayısı 120’ye yaklaşırken, filyasyon ekiplerinin belirti göstermemesine karşın 14 gün karantinaya aldığı kişilerle beraber 20 Ağustos tarihi itibariyle bu sayı 400’ü geçti. 1 ayda görülmeyen rakamlar 1 günde görülmeye başlandı.

Durum vahim!

Kurban Bayramı sonrası da vakalarda artış yaşanırken, Koronavirüs yoğunluk haritasında ilçenin büyük bölümü yüksek riskli alan olarak gösterildi. Haziran ayı başlarında yoğunluk haritasında sadece bir kaç nokta “orta riskli” gösterilirken, şu anda büyük bölümün “yüksek riskli” gösterilmesi bile ilçedeki vahim durumu anlatıyor. Covid-19 vakaları nedeniyle Gerede Devlet Hastanesi’ndeki doluluk oranı da devam ediyor.

Covid-19’un Gerede’de ilk görüldüğü tarih olan 02 Nisan’dan sonra geçen hafta ilk ölüm gerçekleşti. Maalesef 63 yaşındaki bir vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybettik. Hastanın bir süredir Bolu’da yoğun bakımda tedavi gördüğü ve virüse yenik düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Yine son 1 ayda Ankara’da ikamet eden 2 hemşehrimiz hayatını kaybetmiş ve 60 yaşın üzerindeki 2 kişinin cenazeleri köylerine defnedilmişti. Son gerçekleşen ölümle birlikte Bolu genelinde koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi.

Gidişatın iyi olmadığı ve neredeyse hemen hemen her gün maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi noktasında ilçedeki duyuru hoparlörlerinden uyarıların yapıldığı Gerede’de vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde ek tedbirlerin alınabilmesinin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Cevap bırakın