19-Temmuz-2024 18:36:50

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
ŞAKASI YOK!

ŞAKASI YOK!

14 Eylül Cumartesi günü yaşanan depremden sonra gazetemize konuşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, depremin bir kez daha kendini hatırlattığını söyledi ve biran önce depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini dile getirdi.

Her geçen günün depreme dayanıksız olan binalar için handikap olduğunu, bu binaların insanlara mezar olmaması için Kentsel Dönüşüm Projesi’ne biran önce başlamak istediklerini ifade eden Allar, “Uzlaşma koşullarının hiçbir bilgiye sahip olmadan, duruma siyaseten bakıp çok kötü durumda olduğunu öne sürmeye çalışanlar Allah korusun ilçemizde büyük bir deprem olduğunda bu durumun sorumluluğunu üzerlerine alacaklar mı? Devletimiz Gerede’de üzerine düşeni yapmaktadır ve kimsenin hakkı bu projede yenilmemektedir. Geç kalmadan, evlerimiz mezar olmadan uzlaşmaları bitirip projeye start vermeliyiz.”diye konuştu.

14 Eylül Cumartesi günü yaşanan depremden sonra gazetemize konuşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, sabaha vatandaşların depremle uyandığını ve depremin kendini bir kez daha hatırlattığını dile getirdi.

Biran önce depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini belirten Başkan Allar, her geçen günün depreme dayanıksız olan binalar için handikap olduğunu, bu binaların insanlara mezar olmaması için Kentsel Dönüşüm Projesi’ne biran önce başlamak istediklerini ifade etti.

“Bu işin şakası yok” uyarısında bulunan Allar, Kentsel Dönüşüm Projesi için uzlaşmada Yüzde 50’yi geçtiklerini belirterek, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne 2 nolu adada gerekli şartların oluştuğunu ve 2 nolu ada ile projeye startın verileceğini söyledi.

Henüz uzlaşma yapmayan Demirciler Mahallesi’ndeki hak sahiplerini uzlaşma yapmaya davet eden Allar, “Yarının ne olacağıyla ilgili kim ne söyleyebilir? Devletimiz Gerede’de üzerine düşeni yapmaktadır ve kimsenin hakkı bu projede yenilmemektedir. Geç kalmadan, evlerimiz mezar olmadan uzlaşmaları bitirip projeye start vermeliyiz. Hak sahiplerinden bir kez daha rica ediyorum, lütfen sağın solun lafına bakmadan uzlaşma ofisine gidiniz.”dedi.

Allar, Kentsel Dönüşüm Projesi’nde gelinen son aşama ile ilgili şunları söyledi; “2012 yılında süreç başlamış. Biz 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Demirciler Mahallesi’ni riskli alan ilan ettirdik. Geçen 4 yıllık süre zarfında proje çalışmalarımızı tamamladık. Uzlaşmalarda önemli bir mesafe kat ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yaptığımız görüşmede, ‘hangi ada olursa olsun Yüzde 66 uzlaşma oranını geçen adalarda inşaat için startı verebiliriz’denildi. Demirciler Mahallesi’nde 11 ada var. Şu anda 2 nolu adada Yüzde 66 uzlaşma oranını geçtik. Bu ada ile ilgili Bakanlığa gerekli bilgileri gönderdik. 2 Nolu ada ile Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne startı veriyoruz. Bu sene 1 ada da olsa süreç başlamış olacak. Biz her biten adayı Bakanlığa bildireceğiz, Bakanlık inşaat için ihaleye çıkacak.”

Çerkeş beşik gibi sallandı!

“2019 yerel seçimleri öncesinde uzlaşma koşullarını öne sürerek bazı muhalif kanat doğru olmayan ifadeler ile bunu aleyhimize kullanmak istedi.” diyen Allar, “Bakın bugün yanı başımızdaki Çerkeş ilçemiz beşik gibi sallandı. Uzlaşma koşullarının sanki çok kötü durumda olduğunu öne sürmeye çalışanlar Allah korusun ilçemizde büyük bir deprem olduğunda bu durumun sorumluluğunu üzerlerine alacaklar mı? Tekrar söylüyorum devletimiz, Gerede’de üzerine düşeni yapmaktadır.  100 metrekare bir dairesi olan mülk sahibine hiç para ödemeden en az Yüzde 70 oranında dairesi veriliyor. Belediye takdir haklarını kendi kullanmıyor, tüm takdir haklarını burada vatandaşlara bırakmıştır. Belediye kendi mülkünü vatandaşımızın lehine kullandı. Bizim belediye olarak bu projede karımız falan yok. Daha da zararımız var.”diye konuştu.

“Birlikte bu işin üstesinden gelebiliriz.” Diyen Başkan Allar, “Bakıyorsunuz adam hak sahibi değil bilip bilmeden, hangi koşulların sunulduğunu bilmeden durumu protesto konusu yapma gayretine giriyor. Gerede’nin yararına olacak konularda siyaset değil birliktelik anlayışıyla hareket etmeliyiz. Seçim falan yok, hizmet dönemi başladı. Uzlaşma sağlanmaması durumunda insanlarımıza kerpiç binaların mezar olmaması için yeni çıkan kanunla uzlaşma sağlanamayan adalarda kamulaştırma yöntemiyle proje devam edecek.”dedi.

Cevap bırakın