22-Temmuz-2024 20:04:43

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Tabakhane çamurdan ne zaman kurtulacak?

Tabakhane çamurdan ne zaman kurtulacak?

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda Allar, “Tabakhaneler bölgesinde önümüzdeki hafta hava koşulları uygun olduğu takdirde makineler bölgede asfalt atımına başlayacak.”dedi.

“Şehir merkezindeki tabakhane bölgesi asfaltlanırken ‘tabakhaneler üretime uzun bir zaman daha burada devam edecek’ algısının ortadan kalkması gerekiyor” diyen Allar, “Ağustos ayında yine Yenigün Gazetesi aracılığıyla yaptığım açıklama aynen geçerlidir ve 2020 yılının 9. ayından sonra tabakhane bölgesinde alt işlentiye müsaade edilmeyecek. Bunu ben söylemiyorum, bu Belediye Başkanı olarak benim talebim değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu uygulamaya koyacak.”diye konuştu. Ayrıntılar bu özel haberin detayında…

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, önümüzdeki hafta hava durumu müsaade ettiği takdirde tabakhane bölgesinde asfalt çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Allar, şu açıklamayı yaptı; “ASKİ’nin çalışması yeni yeni tamamlandı. Bölgedeki altyapı tamamen yenilendi ve bu yenileme esnasında biz de içme suyu şebekesini tamamen yeniledik. Şehir merkezindeki tabakhaneler bölgesi bu şekilde kalmayacak.  Kazı çalışmalarından dolayı kümülatif çökmeler, su hatlarında sıkıntılar yaşandı. Şu anda belirli bir noktaya gelindi.

Ara sokaklarda asfaltlanacak

ASKİ Genel Müdürü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı ile tabakhaneler bölgesinin asfaltlanması hususunda mutabık kaldık ve ASKİ buranın asfaltlanmasını üstlenecek. Asfalt ile ilgili alım ihalesinin yapıldığı bize bildirildi. 27 bin metrekare tabakhaneler bölgesine asfalt atılacak. Ara sokaklar dahil olmak üzere tabakhaneler bölgesinin tamamı asfaltlanacak. Hava koşulları son derece önemli, önümüzdeki hafta hava koşulları uygun olduğu takdirde makineler bölgede asfalt atımına başlayacak. Kış gelmeden işçilerimizi ve tabak esnafımızı çamurdan kurtarmak istiyoruz. Maksimum 10 günde asfalt çalışması tamamlanacak.”

Bakanlık 9. aydan sonra alt işlentiyi yasaklıyor

“Şehir merkezindeki tabakhane bölgesi asfaltlanırken de ‘tabakhaneler üretime uzun bir zaman daha burada devam edecek’ algısının ortadan kalkması gerekiyor.”diyen Allar, “Ağustos ayında yine Yenigün Gazetesi aracılığıyla yaptığım açıklama aynen geçerlidir ve sanayicimize bir kez daha seslenmek istiyorum; 2020 yılının 9. ayından sonra tabakhane bölgesinde alt işlentiye müsaade edilmeyecek. Bunu ben söylemiyorum, bu Belediye Başkanı olarak benim talebim değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu uygulamaya koyacak. Alt işlenti yani kromlama, yağlama gibi iş ve işlemlerin burada yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müsaade edilmeyecek. Bu sürenin uzaması ihtimalini de ön görmüyorum. 2020 yılının 9. ayından itibaren kanala su salınmayacak ancak tabakhaneler bölgesinde üst kat işlemleri yine yapılabilecek.”dedi.

Cevap bırakın