19-Temmuz-2024 17:40:38

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
TEHLİKE BÜYÜK!

TEHLİKE BÜYÜK!

Genellikle Karabük iline bağlı Cumayanı köyünden Gerede’ye dilenmek için gelen dilenciler, çok büyük tehlike oluşturuyor. 3 bin nüfuslu köyde koronavirüs kol geziyor. Özellikle esnafların dilencilere karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Karabük iline bağlı Cumayanı köyünden çevre il ve ilçelere dilenmek maksadıyla gelen dilenciler, çoğu zaman esnafa illallah ettirirken, genellikle Gerede’de Cumartesi ve Perşembe günleri ortaya çıkarak kapı kapı dileniyorlar.

Ancak bu sefer tehlikenin boyutu oldukça farklı. İnsanları sömürmenin yanı sıra Karabük ilinde nüfusa oranla en fazla vakanın yaşandığı bölge Cumayanı Köyü olduğu ifade ediliyor. Dilencilerin geldiği köy olan Cumayanı, bir süre önce de Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Koronavirüs ısı haritasında da Cumayanı köyündeki durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriliyor. Bu nedenle özellikle Gerede’deki esnafların çok dikkatli olmaları ve dilencilere rastlanıldığında hemen emniyet birimlerine haber vermeleri gerekiyor. Aksi halde vurdumduymaz olan bu dilencilerin, köy karantinada olsa dahi emniyet ekiplerini dinlemeyerek bulundukları yerden dilenmek üzere bir şekilde ayrılabilecekleri belirtiliyor. Ayrıca herhangi bir dilenci geldiğinde dükkana sokulmadan dışarıda durmaları ve bu kişilerle devamlı gezdikleri için temastan yada para verirken yakın durmaktan kesinlikle sakınılması gerekiyor.

Operasyon yapıldı

Edindiğimiz bilgilere göre, şehir merkezine geldikleri bilgisi ulaştırılan dilencilere geçtiğimiz Perşembe günü Zabıta ekipleri tarafından operasyon yapıldı ve dilencilerin ilçeye girişlerinin temas etmelerine imkan tanınmadan engellendiği belirtildi. Ayrıca dilenciler görünür görünmez emniyet ve zabıta birimlerine hemen haber verilmeleri istenildi.

Cevap bırakın