15-Temmuz-2024 04:29:09

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
VALİ OLMAYI BEKLERKEN!..

VALİ OLMAYI BEKLERKEN!..

Mustafa Masatlı (Amasya Valisi) ile beraber son yıllarda ilçede görev yapan kaymakamlar arasında; “Vali olur” denen bir isim olan eski Gerede Kaymakamı Şevket Cinbir, İzmit Kaymakamlığı’ndan Samsun Vali Yardımcılığı’na atandı. Gerede’den atanması hayli başarı isteyen İstanbul Bahçelievler Kaymakamlığı’na atandıktan sonra “Valilik yolu açıldı” denen Cinbir, geçen 13 yılda Vali olamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan veya hizmet ve mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 624 mülki idare amirinin görev yerleri liyakat ve kıdemleri dikkate alınarak değiştirildi. Kararnameye göre, bir dönem Gerede Kaymakamlığı görevinde de bulunan ve 29 Ağustos 2019 tarihinden buyana İzmit Kaymakamı olarak görev yapan Şevket Cinbir, Samsun Vali Yardımcısı olarak atandı.

İlk kez…

Gerede’de 2006-2008 yılları arasında Kaymakamlık yapan ve Gerede’den sonra bir anda çıta yükselten Cinbir, kolay kolay atanması zor olan İstanbul Bahçelievler Kaymakamlığı’na tayin olmuştu. Cinbir’in Gerede’den İstanbul’a tayini o dönem; “Valilik yolu açıldı” şeklinde yorumlanırken, İstanbul Bahçelievler Kaymakamlığı’ndan sonra Ankara-Gölbaşı, Mersin-Silifke ve son olarak İzmit Kaymakamlığı görevini yürüten Cinbir, büyük ölçekli çok sayıda ilçede kaymakamlık yaptıktan sonra görev hayatı boyunca ilk kez Vali Yardımcılığına getirildi.

2 isim “Vali olur” deniliyordu!    

Gerede’de son yıllarda kaymakamlık yapan isimlerden 2’si için “Vali olur” yorumları yapılıyordu. Bu 2 isimden 2006-2008 yılları arasında ilçede görev yapan Şevket Cinbir, büyük ilçelerde görev almasına karşın Valilik kararnamelerinde ismi geçmedi. Cinbir’den sonra 2008-2010 yıllarında ilçede Kaymakamlık yapan Mustafa Masatlı ise “Vali” olmayı başararak, halen de başarıyla Amasya Valiliği görevini yürütüyor.

Şevket Cinbir kimdir?

15 Ekim 1967’de Devrek’te doğdu. İlkokulu Mahmutoğlu Köyünde bitirdi. Orta okul ve liseyi Devlet Parasız Yatılı olarak Eskişehir’de okudu, 1984 yılında Eskişehir Atatürk Lisesinden mezun oldu. 1988 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

25 Ekim 1989’da Ağrı Kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Bir yıl İngiltere’de kaldı. Balıkesir-Balya, Bolu-Mudurnu, Bolu-Akçakoca Kaymakam Vekilliklerinde bulundu.

Üç yıllık staj dönemini takiben Rize-İyidere, Tunceli-Pertek, Van-Başkale, Samsun-Vezirköprü, Manisa-Kırkağaç, Gerede, İstanbul-Bahçelievler, Ankara-Gölbaşı, Mersin-Silifke, İzmit Kaymakamlıkları görevinde bulundu. Son açıklanan kararname ile Samsun Vali Yardımcılığı görevine atandı.

Dörtdivan ve Mengen’de Kaymakamlar değişti

Son kararnamede Bolu’da da bazı atamalar gerçekleşti. Komşu 2 ilçe Dörtdivan ve Mengen ilçelerinin kaymakamları değişti.

Mengen Kaymakamı olan Betül Büyükkılıç; Bayburt Demirözü ilçesi kaymakamlığına, Karabük Valiliği Kaymakam adayı Mustafa Batuhan Alpboğa; Dörtdivan Kaymakamlığına, Gümüşhane Valiliği Kaymakam adayı Ekrem Ender Ergün; Mengen Kaymakamlığına atandı.

Cevap bırakın