15-Temmuz-2024 05:28:58

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
YETKİ BAKANLIKTA!

YETKİ BAKANLIKTA!

Gerede Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde sona gelindi. Projede 2023 yılı ilkbahar mevsimi ile inşaat çalışmalarına başlanıyor. 15 Ocak’ta dükkan ve konutların boşaltılmasıyla ilgili tebligatlar gönderilirken, Belediye Başkanı Allar, “Yetki Bakanlıkta, Belediyemizin hiçbir yetkisi ve tasarrufu bulunmuyor”dedi.  

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonrası hak sahipleri ile yapılan uzlaşma görüşmeleri tamamlandı.

Tebligatlar gönderildi

Uzlaşma görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapım aşamasına geçileceğinden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından; Demirciler Mahallesi Riskli Alan içerisinde fay hattı üzerinde ve fay hattı kuzeyinde bulunan konut ve iş yerlerinin boşaltılması yönünde hak sahiplerine tebligatlar gönderildi. Bilindiği gibi fay hattı üzerindeki hak sahipleri için Belediye tarafından tahsis edilen, SEDAŞ’ın güneyinde bulunan arsa üzerine 55 Konut ve 9 Dükkan yapımına başlanmıştı. Kentsel Dönüşümde 2. büyük çalışma için de start verilmiş oldu.

Bakanlık tarafından verilen tahliye sürecinin 15 Ocak 2023 tarihine kadar tamamlanacak olması nedeniyle,vatandaşların mağduriyet yaşamamaları açısından Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, hak sahipleri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Yetki bakanlıkta

Yapılan görüşmede Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında; hak sahipleri ile yapılan uzlaşma görüşmeleri tamamlandı. Bakanlık tarafından fay hattı ve kuzeyinde bulunan hak sahiplerine konutların ve işyerlerinin boşaltılması amacıyla tebligatlar gönderildi. Tahliyelere ilişkin gönderilen tebligatlar ve belirtilen tarih noktasında yetki tamamen Bakanlıkta, Belediyemizin hiçbir yetkisi ve tasarrufu bulunmuyor. Hak sahiplerinin konut ve iş yerlerinin boşaltılması ve nakillerine ilişkin hak sahiplerinden bize bir talep geldiğinde mevcut imkânlarımız dâhilinde hak sahibi vatandaşlarımıza her zaman yardımcı olmaya hazırız”ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın