22-Temmuz-2024 20:15:04

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Ak Parti meclise ağırlığını koydu 

Ak Parti meclise ağırlığını koydu 

Belediye Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi. 9 AK Parti, 3 MHP ve 3 BBP’den olmak üzere seçilen 15 meclis üyesinin tamamının katılımıyla gerçekleşen ilk toplantıda şüphesiz en merak edilen husus; MHP ve BBP’li meclis üyelerinin mecliste nasıl bir tutum sergileyeceği oldu. Meclise AK Partililer ağırlığını koydu ve AK Partili Meclis Üyeleri’nin önerdiği tüm isimler meclis yönetimi ve komisyonlara seçildi.

Yerel seçimin ardından büyük bölümü değişen Belediye Meclisi ilk toplantısında meclis yönetimi ile komisyonların seçimi yapıldı. Zaman zaman hararetlenen meclise AK Parti ağırlığını koydu.

Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Allar, yeni seçilen üyelere hayırlı olsun temennisinde bulunarak, “meclise ek gündem maddesi vermek isteyen olursa ek gündem maddesi oluşturabiliriz. Mümkün olduğu kadar önerilere dikkat ederek yolumuza devam etmek istiyoruz.”dedi ve azınlık olmalarına karşın muhalif meclis üyelerinin de taleplerinin mecliste dinlenebileceği mesajını verdi.

Komisyon sayısı 5’e çıkarıldı

Daha sonra Meclis Başkanvekilleri, Katip Üyeler ve Meclis Encümenleri ile komisyonların üye seçimlerine geçildi. Seçimden önce Başkan Allar, ek gündem maddesi almak isteyen meclis üyesi olup olmadığını tekrar sordu. Bunun üzerine AK Parti Grubu adına Meclis Üyesi Hamdi Coşkunyürek söz alarak; yeni dönemde komisyonlara Turizm ve Tanıtım Komisyonu eklenmesini önerdi. Başkan Allar, daha sonra ek gündem maddesinin gündeme alınmasını oylamaya sundu. Ek gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Böylece 4 olan komisyon sayısı 5’e çıkarıldı.

Ardından Meclis Başkan Vekilleri ve Katip Üyelikleri seçimine geçildi. Başkan Allar, parti gruplarına; “Meclis Başkan Vekilleri ve Katip Üyelikleri için önerisi olan var mı?” diye sordu. AK Parti Grubu adına Hamdi Coşkunyürek, Meclis 1. Başkan Vekili olarak Ergün Çakır, Meclis 2. Başkan Vekilliğine Bahri Esen, Meclis Katip Üyeliklerine Şema Bozkurt ve Elven Çelik isimlerini önerdi. Daha sonra gizli oylamaya geçildi. Gizli oylama sonucunda 12 oy alan Ergün Çakır Meclis 1. Başkan Vekilliğine, 10 oy alan Bahri Esen Meclis 2. Başkanvekilliğine seçildi. Meclis Katip Üyeliklerine ise 13 oy ile Şeyma Bozkurt ve 11 oy alan Elven Çelik seçildi.

Daha sonra 2019 yılı encümen üye seçimine geçildi. Başkan Allar, partililere encümen üyelikleri için önerilerinin olup olunmadığını sordu. AK Parti Grubu; Cihan Saraç ve Hamdi Coşkunyürek’i Encümen Üyeliği’ne önerdi. MHP Grubu ise Cihan Saraç ile E. Şeref Töngemen’i önerdi. Daha sonra kapalı oylamaya geçildi. Oylama sonucunda 14 oy alan Cihan Saraç ve Ahmet Hamdi Coşkunyürek Encümen Üyeliği’ne seçilirken, MHP Grubu adayı E. Şeref Töngemen 4 oy aldı. Oylamaların ardından meclis yönetimi şekillenmiş oldu.

Cevap bırakın