15-Temmuz-2024 06:01:47

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
GEREDE’Yİ KÜÇÜCÜK KANAL KURTARDI!

GEREDE’Yİ KÜÇÜCÜK KANAL KURTARDI!

Dün yapılan uyarılardan sonra Bolu bölgesinde en fazla yağış Gerede’ye düştü. Gece boyu dinmeyen yağışlı hava Terminal bölgesindeki dere yatağında hasara neden oldu.  Durmadan yağan yağışa rağmen dere yatağının taşmasını 2017 yılında yaşanan selden sonra Terminal alt geçidine yapılan küçücük kanal engelledi.

2017 yılında dere yatağının taşmasıyla sele teslim olan Gerede, dün gece bir kez daha sel ile mücadele verdi. 2017 yılında yaşanan selden sonra Terminal alt geçidi çıkışına yapılan küçük kanal bu sefer suyu tahliye etmeyi başardı. Şehrin ortasından geçen çay dün gece taşmadan tahliye oldu.

Terminal kavşağı hasar aldı

Dün yaşanan yağıştan sonra tek hasar Terminal kavşağında yaşandı ve kavşak dünkü yağıştan sonra kullanılamaz hale geldi. Kavşak araç geçişine kapatıldı. Terminal kavşağının da hasar almasının nedeni burada çayın daralmasından kaynaklandı. Kavşaktaki hasardan taşan su Terminal alt geçidine geçti ve buradan da 2017 yılında yapılan küçük kanaldan hasara yol açmadan su tahliye oldu.

Sabah saatlerinde Terminal alt geçidinde temizleme çalışması yapıldı ve saat: 11.00 sıralarında terminal alt geçidi yeniden trafiğe açıldı.

Durmadan yağan yağışa rağmen dere yatağının taşmasını 2017 yılında yaşandan selden sonra Terminal alt geçidine yapılan küçücük kanalın engellediği belirtildi.

Suyun akışı dursaydı felaket kaçınılmaz olacaktı

2017 yılında olduğu gibi Terminal bölgesinde suyun akışı durmuş olsaydı dere kenarlarında bulunan tüm evler sele teslim olacaktı. Buradan suyun tahliye olması dere yataklarına yakın yerleşim yerlerinde su baskını yaşanmasını engelledi.

Cevap bırakın