15-Temmuz-2024 20:13:18

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Arasta ihaleye çıkıyor

Arasta ihaleye çıkıyor

 

Kiliseli Han’ın restorasyonu ile Arasta Projesi kapsamında yürütülen yıkılan Eski Kültür Merkezi binasının yerine yapılması planlanan İş Merkezi ihaleye çıkıyor. Yapılacak iş merkezinde dükkanlar, yöresel ürünler pazarı ve kafeterya olacak.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Arasta Projesi’nin ne aşamada olduğuna dair açıklama yaptı.

Allar, “Arasta Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Statik ve mimari proje son aşamaya geldi. Öncelikle Kiliseli Tüccar Han’daki çalışmalarla Arasta Projesi’ne start verildi. Hayırsever İşadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu abimiz gerçekleştirmek istediğimiz Arasta Projesi için taşın altına elini koymuş ve Kiliseli Han’ın restorasyonuna başlamıştır. Tekrar kendisine şükranlarımı sunuyorum. Kiliseli Han’ın restorasyonu Arasta Projesi kapsamında yürütülüyor. 2 etap şeklinde Arasta Projesi’ni tamamlayacağız. Kiliseli Han’daki büyük mülkiyet sorunlarını çözdük. Burada restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Yıl içersinde Eski Kültür Merkezi olarak tabir ettiğimiz ve Arasta Projesi kapsamında yıkımını gerçekleştirdiğimiz binanın olduğu 1000 metrekarelik alana yapacağımız projenin ihalesine çıkacağız. İhale hazırlıklarını ekibimiz yapıyor.”dedi.

Eski Kültür Merkezi’nin yıkıldığı alana ne yapılacak?

“Yöresel Ürünler Pazarı, dükkanların olduğu, içersinde avlu ve kafeteryanın bulunduğu bir iş merkezi inşa edeceğiz.”diyen Allar, “Yöresel ürünlerimizin satış noktası Arasta olacak. Arasta 3000 metrekarelik bir alan. 3’te 1’lik bölümü için ihaleye çıkıyoruz. Sonraki etapta Kuyumcular Çarşısı dahil olmak üzere 2000 metrekarelik alan için restorasyon çalışması yani aslına uygun restore çalışması yürüteceğiz. Ada ada Arastayı bitireceğiz. Bu alanı ekonomiye kazandıracağız. Ankara Hamamönü Projesi’nde olduğu gibi Arasta, Gerede’nin turizmdeki gözbebeği olacak. Alt Arasta’da cephe sağlıklaştırması ve kaldırım çalışmaları yaptık. Bu çalışmalar da çok beğenildi ve iyi geri dönüşler aldık.”diye konuştu.

Cevap bırakın