22-Temmuz-2024 19:32:19

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“Geri adım yok”

“Geri adım yok”

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Kentsel Dönüşüm Projesi rafa mı kalktı, Projenin şimdiye dek başlaması gerekmiyor muydu, Bakanlığın projeye bakış açısı nasıl? Şeklinde kendisine yönelttiğimiz sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Başkan Allar, “Proje gecikmiştir, bunu kabul ediyoruz. Gecikmeden dolayı da özür diliyoruz. Gecikme sebeplerine baktığımızda proje öncesi yürütülen çalışmalar beklediğimizden uzun sürdü ancak en büyük etkenlerden birisi 15 Temmuz darbe girişimidir. 1 yıllık bu dönemde ister istemez proje bir duraklama yaşadı. Bugünkü şartlarda projenin inşaat ihalesinin gerçekleşmesi gerekiyordu. Çalışmaları hızlandırdık, belirttiğim gibi uzlaşma artık start için son aşama. Geri adım atma gibi bir durum yok. 1.5 Milyon TL harcanılan bir projeden geri dönüş gibi bir durum söz konusu olamaz.”dedi. Bu özel röportajın tüm ayrıntıları…

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Kentsel Dönüşüm Projesi rafa mı kalktı, Projenin şimdiye dek başlaması gerekmiyor muydu, Bakanlığın projeye bakış açısı nasıl? Şeklinde kendisine yönelttiğimiz sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de yaşanan ekonomik dalgalanma nedeniyle durdu iddiaları gündemde. Proje rafa mı kalktı?

Mustafa Allar; “Biran önce hayata geçirilmesi gereken bir proje. Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 2012 yılında başlayan bir süreç. 2014 yılında Belediye Başkanı seçildiğimde projede hızlı adımlar attık. 2015 yılında Demirciler Mahallesi’ni riskli alan ilan ettirdik. 6306 sayılı yasa ile Demirciler Mahallesi’nin riskli alana dönüştürülmesi sonrasında 2015’den bugüne kadar mikro bölgeleme çalışmaları, proje ihalelerini gerçekleştirdik. Son olarak da meclisimizde aldığımız kararla uzlaşma şartları onaylandı. Bakanlık tarafından hem tasarım hem de imar planlarımızın hepsi onaylandı.”

Kentsel Dönüşüm Projesi için bugüne kadar kaç para harcanıldı? Projenin şimdiye dek başlaması gerekmiyor muydu?

Mustafa Allar; “Yaklaşık 2 Milyon TL’ye yakın kaynak aktarıldı ve 1.5 Milyon TL’ye yakın kaynak harcandı. Bu kaynak mikro bölgeleme, proje, fay hattının doğru şekilde belirlenmesi çalışmalarında kullanıldı.

Bu proje, sadece Gerede Belediyesi tarafından yürütülen bir proje değil. Bu proje aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz projedir. Projede bakanlıkla beraber hareket etme zorunluluğumuz var. Şu anda yapım ihalesi öncesi son aşamadayız. Bu ay içersinde projenin 3 boyutlu maketleri hazırlanmış olacak. Binaların planlamasını maket üzerinde hak sahipleri görerek, uzlaşma koşullarında hangi binadan kaçıncı dairenin hak sahibine verileceğini maket üzerinde göstererek uzlaşma sağlayacağız. Böylece hak sahibi nerenin kendisine düştüğünü görmüş olacak. Geri adım atma gibi bir durum yok. 1.5 Milyon TL harcanılan bir projeden geri dönüş gibi bir durum söz konusu olamaz.

Şehrimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Şu anda yüzde 85’i metruk olan Demirciler Mahallesi’nin dönüşümünü mutlaka gerçekleştireceğiz. Yıl tamamlamadan uzlaşmaların büyük bölümünü tamamlarız kanaatini taşıyorum. Uzlaşma, inşaat öncesi son aşama. Uzlaşmaların ardından yapım ihalesine çıkılarak proje start alacak. Projenin onaylanması, bakanlıkça incelenmesi, mikro bölgeleme, proje, fay hattının doğru şekilde belirlenmesi çalışmaları beklediğimizden daha uzun sürdü.

Proje gecikmiştir, bunu kabul ediyoruz. Gecikmeden dolayı da özür diliyoruz. Gecikme sebeplerine baktığımızda proje öncesi yürütülen çalışmalar beklediğimizden uzun sürdü ancak en büyük etkenlerden birisi de 15 Temmuz darbe girişimidir. 1 yıllık bu dönemde ister istemez proje bir duraklama yaşadı. Bugünkü şartlarda projenin inşaat ihalesinin gerçekleşmesi gerekiyordu. Çalışmaları hızlandırdık, belirttiğim gibi uzlaşma artık start için son aşama.”

Bakanlığın projeye bakış açısı nasıl?

Mustafa Allar; “Olumlu, hiçbir aksaklık yok. Kaynak konusunda da bir sıkıntı yok. En büyük endişemiz vatandaşımızın mağduriyetidir, doğalgaz alamaması, iş yerlerini doğru değerlendirememesidir. Bu nedenlerden dolayı vatandaşlarımıza mahcubiyetimiz var. Ama bu durum yakında sona eriyor.”

İnşaat ihalesi nasıl olacak?

Mustafa Allar; “İnşaat ihalesine ya Bakanlık yada Gerede Belediyesi olarak biz çıkacağız. Bu durum uzlaşma koşulları bittikten sonra netleşecek. Proje ihalesine biz çıkmıştık, aynı yetkiyi bakanlık bize de verebilir yada bakanlık kendisi ihaleye çıkabilir.”

2 Yorumlar
Reis

tamamlayıp hizmete açtığınız bir tane projeniz bat mı diye de sorsaydınız keşke!

muhterem aslan

15 temmuz darbe girişimi ile ne alakası var millet keriz mi bu nasıl bir bahanedir :)

Cevap bırakın