19-Temmuz-2024 19:17:42

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başarılı ikili her şeyi Yenigün’e anlattı…

Başarılı ikili her şeyi Yenigün’e anlattı…

Yeni dönemde neden yoklar?

5 yıl boyunca üzerlerine düşen ağır vazifeyi hakkıyla yerine getiren ve muhalefet partisinin meclis üyeleri olarak daha yapıcı bir muhalefet anlayışıyla hareket eden Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Birbilener ve Hasan Hüseyin Şişman, yeniden aday olmayarak son meclis toplantısıyla beraber görevlerini tamamladılar.

Meclise renk katan, verdikleri önergelerle, zaman zaman yaptıkları çıkışlarla bir anda gündeme oturan bu 2 ismin uyumu da bu zaman diliminde hayli dikkat çekti.

Ancak Birbilener ve Şişman ikilisi ardında bir çok soru işaretleri bıraktı. Başarılı bir misyonda ilerlerken özellikle “neden yeniden aday olmadılar?” sorusu en çok merak edilenler arasında yer aldı. Bu hafta bu 2 isimle beraber olduk ve güzel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o röportaj;

En çok merak edilen sorudan başlayalım. Neden yeni dönemde yoksunuz?

Hüseyin Birbilener: Aslında adaylık sürecinde çok büyük mücadeleler verdik. Yerel seçimlere 2-3 ay kala çalışmaya başlamanın sıkıntılarını bildiğimiz için, yaklaşık 3 yıldır ciddi bir şekilde 2019 yerel seçimleri için hazırlanıyorduk. Siyaseti hakkaniyetle yapabilecek kişilere yöneldik ve kimsenin ‘şu isim olmasaydı iyi olurdu’ şeklinde eleştirmeyeceği, güzel de bir liste hazırlamaya çalıştık. Gerede için taşın altına elimizi koymamız gerektiğini, beraber hareket etmek istediğimiz kişilere inandırmayı başardık. İlçemizi daha iyi yönetebilme arzusu içindeydik. Ancak herkesin bildiği gibi süreç istediğimiz gibi şekillenmedi. Hasan Hüseyin bey ve ekibimizde ki yol arkadaşlarımız ile istişareler sonucunda, bu seçim dönemi içerisinde aktif siyasete devam etmememizin daha uygun olacağı görüşü hakim oldu.

Hasan Hüseyin Şişman: Öncelikle hiçbir zaman koltuk sevdamız olmadı. Böyle bir durum olsaydı bugün yarışın içersinde olan herhangi bir partinin listesinde olurduk. Biz 5 yıllık belediye tecrübemizle, liyakat sahibi ekibimizle sorunların çözümü noktasında tüm hazırlıklarımızı yapıp, hakkıyla görevimizi yerine getirmek için bu yola çıkmıştık.

Bu süreçte kendimizi, yapacaklarımızı, projelerimizi anlattık. Adaylarımızı, listemizi sunduk. Elimizden gelen tüm mücadeleyi verdik. “Derdimiz, memleketimiz” dedik. “Biz Gerede’yi çok seviyoruz. Sunduğumuz tüm projelerin alt yapısını hazırladık”dedik. Sürekli Ankara’da temaslarımızı sürdürdük, iyi de dönüşler oldu. MHP’nin oyu 700 seviyesindeyken başarılı meclis listesiyle nasıl 5000 seviyelerine geldiğini, oluşturduğumuz listemizle seçimden zaferle ayrılmamamız için hiçbir sebebin olmadığını anlattık ancak olmadı. Ama vatandaşlarımız şunu bilsin ki, adaylık sürecin de biz tüm mücadelemizi ortaya koyduk. Bu yüzden içimiz çok rahat.

5 yıllık Belediye Meclis Üyeliği size ne kattı? 

Hüseyin Birbilener: Siyasette tecrübe tabi ki önemli bir unsur. Doğruyu ve yanlışı daha iyi çözümleyebiliyorsunuz. Başarı için ekip ruhunun, liyakat sahibi insanların bir arada olması gerekliliğinin önemini anlıyorsunuz. Bunlar gelecek adına bize ışık tutacak kazanımlar. Lakin bu sürecin bizim için en önemli kısmı hemşerilerimizin bize gösterdikleri yaklaşımlar. O kadar güzel dönüşler aldık ki, siyasetin güzel kısmı buymuş dedirtti bize. Adaylık sürecinde gelen talepler ise birşeyleri doğru yaptığımızın göstergesi sanırım.

Hasan Hüseyin Şişman: Verdiğimiz her doğru kararda, attığımız her adımda bir dost kazandık. Bu bize en büyük katkı oldu. 5 yıl önce tanımadığımız bir çok vatandaşımız ile tanışma fırsatımız oldu. Kendiliğinden gelişen bu süreç beraberinde güzel dostluklar ve istişare ortamları oluşturdu. “Neler yapılabilir?” sorusunu sadece çevremizle değil artık büyük bir toplulukla istişare etmeye başladık ve talepleri belediyeye ileterek gerekli girişimlerin başlamasına köprü olduk.

Peki, siyaset bitti mi?

Hüseyin Birbilener: Siyaset bitti veya bitmedi dersek çok büyük konuşmuş oluruz. Siyaset kendi dinamiklerini içerisinde barındıran farklı bir platform. Biz Gerede’yi çok seviyoruz ve ilçemizin gelişimi noktasında üzerimize ne düşerse yapmayı ilke edinmiş insanlarız. Gelecek dönemlerde eğer bize görev düşerse tecrübelerimiz ile beraber tabi ki elimizden geleni yapmaya hazırız.

Hasan Hüseyin Şişman: Bu süreçte iyi bir ekip oluşturduk. Gerede için yapmak istediğimiz bir çok proje var ve ekibimiz ile tartışıp, geliştireceğimiz önümüz de bir zaman dilimi olacak. Bu da gelecek yıllar da, eğer üzerimize görev düşerse, bize bir yol haritası olacaktır. Zaman herşeyi gösterecektir.

Artık mecliste önerge veremeyeceksiniz, siz önermeden duramazsınız! Var mı bir planınız?  

Hasan Hüseyin Şişman: Siyaset aslında hizmet edebilmek için bir araç ama vatandaş olarak da her bir bireye sorumluluklar düşüyor. Tabi ki orada, karar mekanizması içinde olmak, konuya vakıf olabilmek daha iyi ancak düşünceler, öneriler ilçeyi yönetenler için çok önemli. Biz de bunun için bir dizi çalışmalar yürütüyoruz. Karar merciinde bulunan arkadaşlarımızı yönlendirecek, katkı sağlayacak düşüncelerimizi beyan edebileceğimiz bir platform hazırlığımız var.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Hüseyin Birbilener: Geçen 5 yılda, Belediye Meclisi’ne çok sayıda önerilerde bulunduk. Şu bilinmeli ki bize verilen her oyun bir vebali olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Gerede için doğru olduğunu düşündüğümüz kararları onayladık, bazı kararlara şerh düştük, bazı kararları ise onaylamadık. Kavgacı değil yapıcı olmaya çalıştık.

Verdiğimiz önergeleri, onay verdiğimiz ve şerh düştüğümüz kararları seçimden sonra sizin aracılığınızla kamuoyu ile paylaşacağız. Bu süreçte bize inanan, güvenen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Tüm bunlarla beraber bu güne kadar desteklerini esirgemeyen, 2019 adaylık sürecinde tarafımıza taleplerini sıklıkla dile getiren hemşehrilerimize elimizden gelen tüm gayreti göstermemize rağmen bazı olumsuzlukların süreci etkilediğini tekraren üzülerek belirtmek istiyorum.

Hasan Hüseyin Şişman: Milliyetçiliği sadece dil ile söylemedik, ahlaklı, omurgalı, kırıcı değil yapıcı duruşumuzu mecliste sergiledik. 5 yıllık süreçte 100’ün üzerinde önerge sunduk. Bu önergelerin hepsi bizler kadar vatandaşlarımızdan gelen yoğun taleplerdi. Halkımızın yararına olacak her oylamada karara destek verirken, Muhalefet edilmesi gereken konularda muhalefet ettik. Velhasıl, vatandaşımız bize bir vazife verdi, biz de bu vazifeyi en güzel şekilde yerine getirmeye, farklı bir muhalefet anlayışı sergilemeye çalıştık.

Yapılacak olan 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinin; başta ülkemize, aziz milletimize, ilçemize ve hemşehrilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, dostluğun ve kardeşliğin bozulmadığı, kirli siyasi oyunların dönmediği, demokratik bir şeçim sürecinin tamamlanarak, liyakat sahibi kadroların göreve gelmesini temenni ediyoruz.

Cevap bırakın