15-Temmuz-2024 05:08:27

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başkan, “Dericiler tankerlerle su çekip üretim yapmaya çalışıyor”dedi

Başkan, “Dericiler tankerlerle su çekip üretim yapmaya çalışıyor”dedi

TİRYAKİ, ŞAŞTI KALDI!

Belediye Başkanı Allar, dericilerin tankerlerle su çekip üretim yapmaya çalıştığını söyleyince, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tiryaki, bu duruma oldukça şaşırdı.

“DSİ ile daha önce görüşmeler yaptık, dinliyorlar, ‘tamam’ diyorlar, çözüm noktasında yoklar. Halimiz ne olacak? Sizden tek isteğimiz Sayın Bakanım; Tekke Barajı’nın bitirilmesi. Eş zamanlı olarak da isale hattının yapılması.”diyen Allar ile Tiryaki arasındaki diyalog hayli dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki’nin Gerede ziyaretinde gündeme gelen bir başka konu da taşıma suyuyla Deri OSB’de üretim yapmaya çalışan sanayicinin durumu oldu.

“Tekke Barajı’ndan alacağımız ham suyu göz önünde bulundurarak dericilerin OSB’ye taşınma sürecini başlattık.” diyen Belediye Başkanı Mustafa Allar, dericilerin ne kadar zor bir halde olduklarını şu sözlerle anlattı; “Şu anda sanayicimiz tankerlerle su çekiyor, taşıma suyuyla üretim yapmaya çalışıyor. Ciddi anlamda su sıkıntımız var. Tekke Barajı, şu anda faaliyete geçmedi. Buradan bizim ilçemize 300 Litre/Sn. su tahsisi var. Bunun 150 Litre/Sn.’lik kısmı ham su, diğer kısmı ise içme ve kullanma suyu. Yeniçağa’dan gelen su nedeniyle 1 Milyon TL’ye yakın elektrik faturası ödüyoruz, Tekke Barajı bizim bu yükümüzü omzumuzdan alacak. Ancak şu anda asıl büyük sıkıntı buradan alacağımız ham su. Bu suyu Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde kullanmamız gerekiyordu. Tekke Barajı ve isale hattının yapılmasını acilen istiyoruz.”

Bu sözlerden sonra Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ile Belediye Başkanı Mustafa Allar arasındaki diyalog şu şekilde gerçekleşti;

– Bakan Yard. Veysel Tiryaki; “Şimdi bu fabrikalar tankerle kendi sularını kendisi mi çekiyor?”

– Belediye Bşk. Allar; “Tüm fabrikalar tankerlerle, farklı yöntemlerle suyunu kendisi çekiyor. Bir yerden biraz su bulduk, şu anda onun hattını çekmeye çalışıyoruz. Deri Sanayi’nde en çok ihtiyaç duyulan su, ciddi derecede sıkıntı çekiyoruz.”

– Bakan Yard. Veysel Tiryaki; “Tekke Barajı’nın tamamlanması için az bir iş kalmış. Yüzde 95’i bitmiş.”

– Belediye Bşk. Allar; “DSİ ile daha önce görüşmeler yaptık, dinliyorlar, ‘tamam’ diyorlar, çözüm noktasında yoklar. Halimiz ne olacak? Sizden tek isteğimiz Sayın Bakanım; Tekke Barajı’nın bitirilmesi. Eş zamanlı olarak da isale hattının yapılması. Burası tamamlanırsa herkes rahatlayacak.”

– Bakan Yard. Veysel Tiryaki; “Bu konular benim gündemimde. DSİ’de Genel Müdür yeni değişti, biz göreve geleli 3-4 ay oldu ama bu konuyu takip edeceğim, sıkıntılarınızı Sayın Bakanımızla paylaşacağım.”

Cevap bırakın