19-Temmuz-2024 18:14:32

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başkan, DSİ’yi şikayet etti!

Başkan, DSİ’yi şikayet etti!

Selin yaşandığı gece sabaha kadar Terminal Kavşağı bölgesinde çayın tıkanmaması için 30 kamyonun üzerinde malzeme aldıklarını söyleyen Belediye Başkanı Allar, “2017’de de aynı durumu yaşadık. DSİ’ye meramımızı defaatle anlatmamıza rağmen anlatamadık, günü kurtaran çözümlerle olmuyor. Terminal Kavşağı’nda genişleme yapılmazsa yaşanacak bir başka felakette Çayboyu’na yakın tüm bölgeler selin esiri olacak.”diyerek DSİ’yi Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki’ye şikayet etti.

Sel felaketinden etkilenen Gerede’ye ziyaret gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Belediye Başkanı Mustafa Allar’ı ziyaret etti.

Ziyarette Devlet Su İşleri (DSİ)’ni Bakan Yardımcısı Tiryaki’ye şikayet eden Allar, “Terminal bölgesi yaşanan yoğun yağışa dayanamamış olsaydı çok ciddi hasar yaşanacaktı ve Arasta ile Kuyumcular Çarşısı’nın bulunduğu alan özellikle büyük bir zayiatla karşı karşıya kalacaktı. Terminal kavşağı bölgesinde imalat hataları var, menfezlerin durumu çok kötü. 2017’de de aynı durumu yaşadık. DSİ’ye meramımızı defaatle anlatmamıza rağmen anlatamadık. Günü kurtaran çözümlerle olmuyor. Yeni yaşanan sel felaketinde kavşağın durumu ortada. Yaşanacak bir başka felakette Çayboyu’na yakın tüm bölgeler selin esiri olacak.”dedi.

2017’de DSİ’den genişleme istedik

Allar, sözlerinin devamında; “Geçen yıl uyarılarımızdan sonra Orman İşletme Müdürlüğü çayın yakınında bulunan tomruk artıklarını temizledi, tomruk artıkları temizlenmemiş olsaydı çayın akış yönünü tıkatacaktı. Sel felaketinden sonra DSİ’den gelen ekiplere durumu gösterdik, 2017 yılında yaşanan selde kendilerinden talep ettiğimiz hususlar yerine getirilmediği için yaşananları tekrar anlattık. Terminal kavşağı bölgesinde düzenleme yapmamız şart. Yarın daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağız.

Selin yaşandığı gece sabaha kadar iş makinelerini terminal kavşağında konuşlandırdık. Suyun debisinin yükselmesiyle gelen taş, ağaç parçalarını iş makineleriyle terminal kavşağından çıkardık. Çayın akışını tıkatacak noktalarda yaptığımız bu uygulamada şükürler olsun çayın akışı tıkanmadı, dere yatağını rahatlattık. Gece boyunca 30 kamyonun üzerinde buradan malzeme aldık. Terminal bölgesini genişletmemiz lazım, bunun için alan sıkıntımız da yok.”dedi.

Cevap bırakın