22-Temmuz-2024 20:06:51

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
İşte son durum!

İşte son durum!

COVİD-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen hafta artmaya devam ediyor. 2 kişinin de vefatıyla ilçede Covid-19’dan ölenlerin sayısı 8’e yükseldi. Günlük vaka sayıları 15 dolaylarında seyrediyor. Şu sıralar ilçeye yakın olması nedeniyle Ankara’dan Gerede’ye gelenler süreci zora sokuyor. Karantinada olan hasta sayısı ne? İlçede toplam kaç kişiye Covid-19 bulaştı? Tüm bu soruların yanıtı haberin detayında…  

COVİD-19 ilçede can almaya devam ediyor. Çabuk yayılma özelliğine sahip olan COVİD-19 virüsü nedeniyle vefat eden kişi sayısı ilçede 8’e yükseldi. Gerede’de günlük vaka sayıları şu sıralar 15 dolaylarında seyrediyor. İlçe nüfusuna göre bakıldığında oldukça yüksek olan vaka artışları nedeniyle karantinada olan hasta sayıları da her geçen gün artıyor.

Müftü de yakalandı!

Geçen hafta Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu da Covid-19’a yakalanan isimler arasında yer aldı. Gerede İlçe Müftülüğü karantinaya alınırken, İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde de karantina kapsamında bir süreliğine hizmete ara verildi. Müftü Şenoğlu’nun tedavisinin iyiye gittiği öğrenilirken, resmi kurumlarda yaşanan bu gelişmelerden sonra HES Kodu uygulamasıyla resmi kurumlara girişlere izin verilmeye başlanıldı. HES kodu uygulamasının genişletileceği öğrenildi.

Yaşlılar ne yapacak?

HES kodu uygulamasındaki problem ise Gerede’de internet uygulamasına erişemeyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşlarımızın durumunun ne olacağı merak konusu oluyor. Vatandaşlar, bu nedenle herkesin T.C. kimlik numarasının HES kodu olması gerektiği görüşünü savunuyorlar.

Bazı vatandaşlar da şu sıralarda karantinada olması gerekirken dışarıya çıkanların tespit edilmediğini, Covid-19 şüphesiyle evde karantinada kalması gerekenleri bilememeleri nedeniyle kimse hakkında ihbarda bulunulamadığını söylüyorlar. Bunun için Covid-19’a yakalananların cep telefonları yoluyla takip edilmesi gerektiğini savunan vatandaşlar, HES Kodu uygulamasının da çok bir işe yaramadığı görüşünde bulunuyorlar.

Karantina’da kaç hasta var?

Covid-19’da en çok merak edilen bir başka konu da karantinada olan hasta sayısının ne olduğu. Edinilen bilgilere göre, karantinada olan hasta sayısı 200 dolaylarında seyrediyor. Şu anda Ankara’dan Gerede’ye gelenler nedeniyle ilçe zor bir sınavdan geçiyor. Köylerde yoğunlaşmanın olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaç kişiye bulaştı?  

Gerede’de ilk vakanın görüldüğü 02 Nisan tarihinden bugüne kadar 1200 dolaylarında vatandaş koronavirüse yakalandı. Bu sayı da nüfusa bakıldığında oldukça yüksek olarak değerlendiriliyor. Gerede’de tedbirlerin bu nedenle her geçen gün sertleştirilebileceği konuşuluyor.

Cevap bırakın