15-Temmuz-2024 20:45:18

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başkan garibanın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi

Başkan garibanın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi

YAYLALARA DESTEK PAKETİ YOLDA!

Mart ayında yapılan yerel seçim öncesi gündemi hayli meşgul eden 2B’ye giren şehir yaylaları için düzenlemeler peş peşe gelmeye başladı.

Daha önce Belediye Meclisi tarafından Arsa Satış Komisyonu’ndan gelen rapor doğrultusunda AK Parti ve MHP’li Meclis Üyeleri tarafından kabul edilen Yüzde 20’lik avantajdan sonra Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın talimatıyla yeni bir düzenleme çalışmamasına daha başlanıldığı bilgisine ulaşıldı. Yapılacak olan düzenleme özellikle mevcut hak sahiplerinin yüzünü güldürecek. Destek paketi ayrıntıları hazırlandıktan sonra kamuoyuyla paylaşılacak. Destek paketinde neler olacak? Tüm ayrıntılar haberin detayında…

Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Mustafa Allar ve o dönem Belediye Başkan Vekili olan AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin’in büyük çaba harcadığı, netice itibariyle de 2B kapsamına alınan Seviller, Hacıveli, Rumşah, Hasbeyler ve Bucak yaylalarında bulunan taşınmazlarla ilgili bugün gelinen süreçte önemli mesafeler katedildi. İlk düzenlemede hak sahiplerinin ilk öncelikli olmaları sağlandı. Daha sonra arsalar parsellere bölünerek rayiç bedelleri çıkarıldı.

Seviller, Hacıveli, Rumşah, Hasbeyler ve Bucak yaylalarının 2B kapsamına alınarak, hak sahiplerinin tapu sahibi olmalarına olanak sağlayacak bu durum sonrası özellikle yaylalarda öncelikli hak sahibi olacak olan vatandaşlar yapılan toplantılarda Belediye Başkanı Mustafa Allar’dan indirim talebinde bulundular. Seçimden hemen sonra hak sahiplerine Yüzde 20’lik avantaj sağlayacak konu Belediye Meclisi’nde kabul edilirken, Başkan Allar bununla yetinmedi ve yeni bir destek paketi daha hazırlanması için çalışma yapılması talimatını verdi.

Destek paketinin yıllardır 2B kapsamına giren yaylalarda hayvancılıkla uğraşan, yaylaları konaklama maksadıyda kullananlara göre maddi imkanı daha az olan vatandaşların yüzünü güldürmesi hedefleniyor.

Keşke bizim de!..

Şehir yaylalarının 2B kapsamına alınması sonrası özellikle köy yaylalarını kullanan vatandaşlar; “keşke bizim yaylalarımız da 2B kapsamına alınabilse” düşüncesinde olurken, 2B kapsamına alınan yaylalarda tapu sahibi olacak vatandaşlar, yaylalarındaki taşınmazlarını miras olarak da bırakabileceklerleri gibi aynı zamanda satabilecekler de. En önemlisi hak sahibi “burası benim” diyebilecek.

Peki şu anda destek paketi için yürütülen çalışmalarında neler yapılması planlanıyor? Örneğin destek paketinde 5 yılda taksitlerle ödeme, 2 yılda taksitlerle ödeme, 12 ay taksitle ödeme veya peşin ödeme gibi seçeneklerin hak sahiplerine sunulması planlanıyor.

Tapu sahibi olacak olan vatandaş, bu şartlardan hangisi kolayına gelirse o seçeneği seçebilecek. Arsa bedelini biranda verebilecek olanlardan çok peşin ödeme yapamayacak vatandaşların düşünüldüğü destek paketinin açıklanması sonrası tapu satışlarının başlaması bekleniyor.

Yıkım derdi bitecek!

Yaylalarda evi bulunan vatandaşların en büyük korkusu olan “evim yıkılacak mı?” korkusu Seviller, Hacıveli, Rumşah, Hasbeyler ve Bucak yaylalarında tapuların alınmasıyla son bulacak. Bu yaylalarda evi bulunanlar için büyük bir nimet olan ve 2B yasası ile Gerede’ye bağlanan bu yaylaların asma körü, yapay şelale, yürüyüş ve bisiklet yolu projeleri ile daha da güzelleştirilmesi planlanıyor. 2B’ye giren bu yaylaların 2019-2023 yılları arasında yapılacak projeler ile turizme de önemli katkı sunması bekleniyor.

2 Yorumlar
Arzu SOLMAZ

Peki hak sahiplerinin arsalarını ortadan ikiye bölüp yarısını güya ucuza satıp diğer yarısına şehir içindeki arsaymış gibi yüksek fiyat istemek ne oluyor. Bu yorum paylaşılırsa ki sanmam benim önerim 3 şekil satış olmalı. Biri hak sahiplerine diğeri hak sahibi olup ikinci parselde yapısı olanlar bir diğeri ise boş belediye hisseleri.. işte 3. Seçeceği açık arttırmaya çıkart nekadar istersen iste ama garibana yardımcı oluyormuş gibi görünüp malını gasp etmek nedir anlamıyorum...

rk

Bazı yaylalardaki(!) parsel sayısı neden az diye bir soru sormak lazım !!!

Cevap bırakın