15-Temmuz-2024 05:45:17

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
EGEDES uygulaması Gerede’de uygulamaya konuldu

EGEDES uygulaması Gerede’de uygulamaya konuldu

Muayenesiz araçla ana yollara girmeyin!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, egzoz muayenesi yaptırmayan araçların trafik akışını aksatmadan otomatik olarak tespit edilebilmesi için geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Projesi Gerede’deki karayollarında uygulanmaya başladı.

ASELSAN AŞ tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak geliştirilen Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES aracı, Anadolu Otoyolu’nun Gerede kesimi ile D-100 ve D-750 kara yolunda dönüşümlü denetim yapmaya başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde gerçekleştirilen denetimlerde, egzoz muayenesini yaptırmayan araçlar gerek park gerekse seyir halindeyken plakalarından tespit ediliyor. Projedeki amacın vatandaşları egzoz muayenesini yaptırmaya teşvik etmek olduğunu ifade ediliyor.

Cezası 2067 TL

Egzoz muayenesi gecikme cezası; 2022 yılı itibariyle 2067 lira olarak belirtiliyor. Bu ceza kesildikten sonra ilk 15 gün içinde ödendiği takdirde %25 ceza indiriminden faydalanılarak 1.550,25 lira olarak ödeme imkanı sunuluyor.

Cevap bırakın