15-Temmuz-2024 20:55:23

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Ekmeğe zam kapıda mı?

Ekmeğe zam kapıda mı?

Gerede’de ekmeğe 25 kuruş zam yapılması için bazı fırın işletmecilerinin bugün Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na zam talebini ileteceği öğrenildi. Fırıncıların, un fiyatına son 1 ayda gelen 20 TL’ye yakın zamlı faturaları da Gerede TSO’ya sunacağı bilgisine ulaşıldı.

İstanbul’da fırınların bir kısmı ekmeğe 25 kuruş zam yaptıktan sonra gözler bir anda ilçede ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağına çevrildi. Gerede’deki vatandaşların da merak ettiği bu durum önümüzdeki günlerde netliğe kavuşacak.

İlçedeki bazı fırın işletmecilerinin, zam konusunu bugün Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na iletecekleri bilgisine ulaşıldı. Fırıncıların zam konusundaki görüşü ise şu anda satılmakta olan 200 gr. ekmeğin 1 lira 25 kuruş olması yönünde. Yada başka bir alternatif olan 250 gr. Ekmeğin 1 lira 50 kuruş olması şeklinde fırın işletmecileri, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na talepte bulunacaklar. Fırıncıların ayrıca 1 ay önce 74 TL’den alınan unun bugün 91 TL’ye çıktığına dair faturaları da Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na sunacakları öğrenildi.

Süreç nasıl işleyecek?

Ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin süreç eskiden olduğu gibi bir gecede alınan zam kararıyla olmayacak. Yeni kanuna göre il bazında ekmek fiyatları belirleniyor. İlk olarak ekmek üreticileri Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na zam talebinde bulunuyor. Ardından da odada kurulan komisyona bu talep iletiliyor. Komisyonda yapılan görüşmenin ardından da ortaya çıkan rakamlar sonrası zam yapılıp yapılmayacağı netlik kazanıyor. Çevre illerdeki ekmek fiyatları da komisyonda tartışılabiliyor. Zam yapılmasına karar verilirse belirlenen ücret üzerinden ekmek fiyatlandırılıyor. Zam kararı çıkmazsa aynı fiyattan ekmek satışı ilçede devam ediyor. Ancak İstanbul’da böyle bir komisyon olmadığı için orada sistem daha farklı işliyor. Gerede’deki fırıncılar da zam talebinde bulunmak için hazırlık yaparken, henüz resmi olarak Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na böyle bir talep gelmedi. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı açıklanmıştı.

Cevap bırakın