15-Temmuz-2024 21:15:09

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Kaz etleri satışa çıktı

Kaz etleri satışa çıktı

Gerede kazları bütün yıl yetiştirildikten sonra satışa çıkmaya başladı. Kasım ayında satışı hız kazanan kazın kilosu 80 liradan satılıyor. Bir kazın fiyatı da ortalama 250 ile 300 lira arasında değişiyor.

Kış aylarında tüketilen kaz etleri satışa çıkmaya başladı. Ayrı bir lezzeti olan Gerede kazı kısa sürede tükeniyor. Lezzetiyle özellikle sosyetenin büyük rağbet gösterdiği Gerede kazına ün veren şey etinin rahatça parçalara ayrılması ve pişirildiğinde kırmızı renginin koyu olması. Gerede’deki kaz üreticileri, farklı yörelerden getirilen kazların Gerede’de yetişmiş gibi satıldığını, bu nedenle bildikleri üreticilerden kaz eti almalarını tavsiye ediyorlar.

Kaz etinin genellikle kış aylarında tüketildiğini ifade eden üreticiler, bölgedeki kaz talebini ciddi oranda karşıladıklarını ifade ediyorlar.

İlçede kaz üreticiliği yapan İsmail Öztürk, “Kaz etinin kolesterol seviyesi çok düşük. Bizim kargo ile gönderdiğimiz 2 müşterimiz, Avrupa ve Arap ülkelerine Gerede kazını gönderiyorlar. Özellikle Arap ülkeleri kaz etleri arasındaki farkı anlayarak Gerede kazını talep ediyorlar. Panayır zamanı kaz etinin kilosu 60 lira civarındaydı ve şu anda 80 lira civarları satılıyor. Hayvan tane fiyatı da yaklaşık 250-300 liraya denk geliyor. Ne yazık ki yem fiyatları biraz yüksek. Bu sebeple kaz bakmak isteyenlerin kesinlikle bir mera ve yaylaya ihtiyacı var. Diğer hayvanlara göre bakımı daha kolay. Diğer kanatlı türlerine göre hastalıklara daha dayanıklı bir hayvan.”dedi.

Gerede’nin meşhur yöresel lezzetlerin başında yer alan kaz eti, bir çok lüks otelde yerli ve yabancı turistlere de servis ediliyor. Kaz yetiştiricileri, şu anda internet üzerinden satışlarda büyük bir patlamanın olduğunu ve kış ayının gelmesiyle Gerede kazına büyük bir talebin olduğunu ifade ediyorlar.

Kaz üreticisi İsmail Öztürk, bu yılki kazların meralarda çok kaldığı için iyi beslendiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Bu sene kesilen, kurutulan kazlarımız yaklaşık 2,5-3 kilo geliyor. Kazın tanesini 250-300 liradan satışa sunduk. Kaz etinin fiyatı bu yıl farklı. Gerede kazının en önemli özelliği meralarda 7 ay boyunca doğal olarak beslenmesi ve kar yedikten sonra etinin lezzet bulmasıdır. Bu sene internet üzerinden satışa başladık. Müşterilerimiz de bu hizmetten oldukça memnun. Şu anda satışlarımız çok iyi gidiyor. Vatandaşlar bizi arıyorlar, siparişlerini veriyorlar bizde onlara kazları gönderiyoruz. Talep çok oluyor, sosyal medyadan bize ulaşanlar oluyor, isteklerine göre kargolarını hazırlayıp gönderiyoruz.”dedi.

Kazlarını özenle beslediklerini ve bir grubu panayır öncesi kesime aldıklarını, diğer grubun da karın yağmasıyla birlikte kesimlerine başladıklarını aktaran Öztürk, “Gerede kazları Türkiye’nin en lezzetli kazlarıdır, kaz etini yiyen bizi bir daha arıyor, biz de onlara gönderiyoruz. Türkiye’nin her yerinden talep var İstanbul, Ankara, Bursa’ya bir çok ile kaz gönderiyoruz.”diye konuştu.

Cevap bırakın