20-Temmuz-2024 05:22:21

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Kentsel Dönüşüm Projesi’nde start verildi 

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde start verildi 

BAŞKAN YALVARDI!

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 1. etap için start verildi ve fay hattı boşaltıldı. “Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2. etap diye tarif ettiğimiz fay hattının kuzeyindeki alanda uzlaşmalarda şu anda yüzde 60’ı yakaladık.”diyen Başkan Allar, “Zaman zaman hak sahipleriyle uzlaşma noktasında sıkıntılar yaşadık. Mağduriyetlerin Yüzde 98’ini giderdik. Uzlaşmada Yüzde 66’yı yakaladığımızda uzlaşan uzlaşacak, uzlaşmayan hak sahipleri için de kamulaştırma işlemi fay hattında olduğu gibi başlayacak.”dedi.

“Vatandaşlarımızın can güvenliğini koruma adına yalvarıyorum” sözleri oldukça dikkat çeken Allar, “Burada vatandaşlarımız verilen büyük imkanı geri tepmemeli. Hak sahibi tüm vatandaşların olayı incelemeden, ne kazandığını görmeden ‘projeye karşıyım’ demesini anlamakta zorlanıyorum. Ne maliyet, ne de çekme hesabını doğru yapmıyorlar.”dedi.  

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için start verildi ve kira yardımları da yapılmaya başlanıldı. Proje ile ilgili detayları Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Yenigün Bayram Özel sayısında anlattı. 

Kentsel Dönüşüm Projesi start aldı ancak gecikme nedeniyle özür borçlu olduğunuzu hissediyor musunuz?

Mustafa Allar; “Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, büyük bir proje. Projenin gecikmesinde değişik sebepler var. 2015’de yapılan ihaleye katılım olmadı, akabinde 2016’da darbe girişimi meydana geldi ve kamu personelleri bu süreçte değişti. Bunlar projenin gecikmesine etken oldu. Yine pandemi ve ekonomik sıkıntılar da projedeki diğer etkenler oldu. Mağdur olan vatandaşlarımızdan, Belediye Başkanı olarak özür diliyorum. Vatandaşımız evini kiraya veremedi, doğalgaz alamadı, hakkı olan bir çok imkandan yararlanamadı. Ancak biz, 1944 depreminde 4 bin’in üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Bolu Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ile beraber bu işin peşini bırakmadık. Belki belli imkanlardan yararlanamadılar ancak yarın büyük bir depremde o bölge büyük yıkıma uğrayacak ve bu nedenle de projeden vazgeçmedik.”

Projenin ilk etabı neleri içeriyor?

Mustafa Allar; “Şu anda fay hattı üzerindeki binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın talimatıyla boşaltıldı. 55 konut, 9 işyerinin yapım ihalesi yapıldı, ihaleyi alan firma, projenin ilk etabı olan 55 konut ve 9 işyerinin yapımına başladı.”

Fay hattındaki binaların yıkımı ne zaman gerçekleşecek?

Mustafa Allar; “Buradaki binaların hemen yıkılması gerekir ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşme neticesinde, binaların yapımının belirli bir noktaya gelmesi talebinde bulunduk. 55 konut, 9 işyeri tamamlanma aşamasına geldiğinde yıkıma başlayacağız. Şu anda kira yardımları da başladı. Burada vatandaşımızı zorda bırakacak bir adım atmayız. İnşaat alanında zemin iyileştirmesi yapılıyor, yakın zamanda da temeli atılacak. Boşaltılan bu fay hattı güzergahı tamamen yeşil alan olacak.”

Uzlaşmalarda son durum nedir?

Mustafa Allar; “Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2. etap diye tarif ettiğimiz fay hattının kuzeyindeki alanda uzlaşmalarda şu anda yüzde 60’ı yakaladık. Zaman zaman hak sahipleriyle uzlaşma noktasında sıkıntılar yaşadık. Mağduriyetlerin Yüzde 98’ini giderdik. Uzlaşmada Yüzde 66’yı yakaladığımızda uzlaşan uzlaşacak, uzlaşmayan hak sahipleri için de kamulaştırma işlemi fay hattında olduğu gibi başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız da bu projeyi tamamen hayata geçirmek istiyor.”

Anlaşmayan Yüzde 40’lık kesim için ne düşünüyorsunuz?

Mustafa Allar; “Vatandaşlarımızın can güvenliğini koruma adına yalvarıyorum, burada vatandaşlarımız verilen büyük imkanı geri tepmemeli. Hak sahibi tüm vatandaşların olayı incelemeden, ne kazandığını görmeden ‘projeye karşıyım’ demesini anlamakta zorlanıyorum. Şu anda inşaat maliyetleri arttı ve devletimiz, bu projede riskli yapıdan insanımızı kurtarmak için Yüzde 55’lik bir kısmı süspanse edecek. Devletimiz burada büyük bir fedakarlık yapıyor. Burada dikkat ettiğim husus; vatandaşımız yanlış hesap yapıyor. Şu andaki imar durumuyla eski imar durumu aynı değil. Önceden Yüzde 100’üne yapılaşma yapılan binalar var. Şu anda Yüzde 60’ı geçemezsiniz. ‘Ben kendim yaptığımda daha büyük kazanım sağlarım’ diye düşünüyor. Bu yanlış bir hesap. Ne maliyet, nede çekme hesabını doğru yapmıyor.”

Fay hattının boşaltılmasında devlet ne kadar bir bedeli süspanse ediyor?

Mustafa Allar; “Fay hattının boşaltılmasında aşağı yukarı 30 Milyon TL’lik bir bedeli süspanse ediyor. Devlet, yaşanacak depremde vatandaşının can güvenliğini sağlamak için bunu yapıyor. İlerleyen dönemlerde uzlaşmayanların bedellerini de hızlı kamulaştırmada hesabına yatıracak. Yüzde 6’lık bir kısım kaldı, bu da tamamlandığında 2. etapta çalışmalara başlıyoruz.

Şunu da ifade edeyim; 1999 yılı öncesi yapı stokumuz Yüzde 55, 1999 depreminden sonra yapılan yapı stoku da Yüzde 45 civarında. Deprem bölgesinde yer alamıza karşın kötü durumdayız. Ancak Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandığında belirli bir noktaya ulaşacağız.”ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın