19-Temmuz-2024 18:02:06

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
ÖLÜ SAYISI 3’E ÇIKTI!

ÖLÜ SAYISI 3’E ÇIKTI!

Gerede’de Covid-19 vakaları dur durak bilmiyor. Covid-19 nedeniyle ilçede yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı. Yaşamını yitirenlerin tamamının 70 yaş üzeri olması dikkat çekiyor. 14 günlük karantina süresine ilçede uymayanların olduğu söyleniyor. 4 ay önce haftada ortalama 2 kişiye bulaşan Koronavirüs, geçen ay bir günde 59 kişiye kadar bulaştı.

İlçede pik rakamı olan 59, düğünler için alınan ek tedbirlerle düşmeye başlasa da ilçe için hala yüksek risk devam ediyor. Vatandaşlar, karantinada olması gerekirken dışarıya çıkanların tespit edilmediğini düşünüyor. Haklarında karantina kararı verilenlerin telefonla takip altına alınmaları gerektiği görüşünü savunuyorlar.  

Gerede’de Covid-19 vakaları dur durak bilmiyor. Vahim tabloda her gün Gerede Devlet Hastanesi’ne Covid-19 şüphesiyle başvurular olurken, vakaların büyük bölümünün filyasyon ekiplerinin takibi ile bulunduğu belirtiliyor.

Noter kapalı

Gerede Noterliği’ndeki bir çalışanın Covid-19 test sonucunun pozitif çıkmasıyla beraber tedbir amaçlı olarak Gerede Noterliği bir süreliğine kapatıldı. Alış ve satış işlemi yaptırmak isteyenler Yeniçağa Noterliği’nin de kapalı olması nedeniyle Dörtdivan Noterliği’nde işlemlerini yaptırıyorlar. Dörtdivan Noterliği’nde zaman zaman bu nedenle uzun kuyruklar oluşuyor.

Oynama, dans bitti!       

Son açıklanan kararname ile birlikte, düğünlerde; oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Düğünlerde oyun oynanmasına izin veren işletmeler kesinlikle cezai işleme tabi tutulacak. Düğün salonlarının denetleyecek polis ekipleri, Gerede değil Bolu’dan gelerek denetim yapacaklar.

Hepsi 70 yaş üzeri

Covid-19 nedeniyle ilçede yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı. Yaşamını yitirenlerin tamamının 70 yaş üzeri olması dikkat çekiyor. Makineye bağlı tedavi görenlerin sayısının da yüksek olduğu belirtiliyor. 4 ay önce haftada ortalama 2 kişiye bulaşan Koronavirüs, geçen ay bir günde 59 kişiye kadar bulaştı. Pik rakamı olan 59’dan sayı düğünler için alınan tedbirlerden sonra düşmeye başlasa da nüfusa göre bakıldığında Gerede için hiç de iyi bir tablo söylenmesi mümkün değil.

Vatandaş korkuda!

Gerede’de vatandaşlar, şu sıralarda karantinada olması gerekirken dışarıya çıkanların tespit edilmediğini, Covid-19 şüphesiyle evde karantinada kalması gerekenleri bilememeleri nedeniyle kimse hakkında ihbarda bulunulamadığını söylüyorlar. Bunun için Covid-19’a yakalananların cep telefonları yoluyla takip edilmesi gerektiğini savunan vatandaşlar, HES Kodu uygulamasının da çok bir işe yaramadığı görüşünde bulunuyorlar.

Isı haritası ilçedeki durumu anlatıyor!

Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasında paylaştığı Covid-19 ısı haritasında Gerede’deki durum apaçık ortaya çıkıyor. İlçedeki neredeyse tüm yerleşim yerleri yüksek riskli olarak haritada belirtilirken, 92 köyün de neredeyse tamamında salgının görüldüğü gözler önüne seriliyor. Bu dehşet verici tabloya rağmen evdeki karantina kararına uymayıp kendisini dışarı atanlara en büyük yaptırımların uygulanması gerekiyor.

Cevap bırakın