19-Temmuz-2024 19:12:56

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
TARIMDA REKOR

TARIMDA REKOR

Rusya-Ukrayna savaşından sonra patlak veren buğday krizi dünyayı gıda felaketinin eşiğine getirirken, yaşanan kriz Gerede’de bir çok kişiyi tarıma sevk etti.

Buğday üretiminde rekor kıran Gerede, daha önce ortalama 1.2 bin ton buğday üretirken, bu yıl 3 bin tonu geçerek kırılması zor bir rekora imza attı. Yaşanan bu rekorun ardındaki en büyük sebep ise TMO’nun Gerede’den alım yapması oldu. Ziraat Odası Başkanı Nazım Göktaş, TMO ile birlikte bu yıl 15 Milyon TL’nin aracıların değil çiftçinin cebinde kaldığını söyledi.    

Gıda ürünlerindeki fiyat artışından sonra yıllardır boş duran köylerdeki bağ ve bahçelerde de patates ve sebze üretimleri yapıldı.

Gerede çiftçisi buğday üretiminde bu yıl kırılması zor bir rekora imza attı. Ekilmeyen tarla bırakmayan çiftçilerimiz, bu yıl 3 bin ton üretimi geçti. Buğday üretimindeki artışın sebepleri Rusya-Ukrayna savaşından sonra patlak veren buğday krizi ve yaşanan pandemi süreci olarak değerlendirilirken, ilçedeki çiftçiler, üretimdeki asıl artış sebebinin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin ilçede faaliyete geçmiş olmasından kaynaklandığını dile getirdiler.

4 bin ton’a şaşırmam!         

Gerede’de daha önce ortalama 1.2 bin ton buğday üretildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Nazım Göktaş, bu yıl 3 bin ton buğdayın üzerine çıkılarak rekor kırıldığını söyledi.

Normal şartlarda 5 TL’ye alınan mahsulü Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 7.5 TL’den aldığını dile getiren Göktaş, böylece 15 Milyon TL’nin aracıların cebine değil çiftçinin cebine kaldığını, şu sıralar yoğun bir buğday alımın yaşandığını ifade etti ve “4 bin ton rakamını yakalarsak şaşırmam”dedi.

Çiftçi ekilmedik tarla bırakmadı

1 hafta içersinde buğday alımlarının biteceğini belirten Göktaş, “Alımlar devam ediyor. Bu yıl çiftçimiz çok ekim yaptı. TMO ilçemizde olmasaydı çiftçimizin hali haraptı, çiftçimiz 5 TL’den mahsulünü aracılara vermek zorunda kalacaktı. Devletimiz ilçemize TMO’yu getirdi, çiftçimiz ekilmedik tarla bırakmadı. Tarımda rekor kırdık, bu artık artarak devam edecek. Para kazanan çiftçimiz, yüzü gülen çiftçimiz arttıkça tarıma da ilgi her geçen gün artacak.”diye konuştu.

Göktaş, teşekkür etti

Gazeteniz aracılığıyla bazı isimlere teşekkür etmek istiyorum diyen Göktaş, “Bu süreçte buğday alım yerinin belirlenmesinde bize Belediye Başkanımız Mustafa Allar’ın büyük desteği oldu. Yine bu süreçte bize destek olan Gerede OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Saraç ve Gerede OSB Müdürü Mustafa Erdoğanlı’ya teşekkür ediyorum. Çiftçilerimizin firmalarına ait olan kantardan ANKERSAN firması ücretsiz faydalanmalarını sağladı. ANKERSAN firmamız ve firmanın Genel Müdürü Kerem Aksoy’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak TMO’nun ilçemize gelmesinde önemli çalışmalar yürüten İlçe Tarım Müdürümüz Mutlu Yıldız ve TMO Satış Müdürü Mustafa Öztürk ile ekibine şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Cevap bırakın