22-Temmuz-2024 20:18:35

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
11 milyon yıllık fosil bulundu

11 milyon yıllık fosil bulundu

Gerede ilçesinde bir vatandaş tarafından 11 milyon yıllık kaplumbağa ve salyangoz fosilleri bulundu.

Gerede ilçesine 15 kilometre mesafedeki Aktaş Köyü bölgesinde en az 11 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen fosillere rastlandı. Engin Gökşin isimli vatandaş tarafından tesadüfen bulunan Ammonit adı verilen salyangoz ve kaplumbağa fosilleri Gerede ilçesinin 11 milyon yıl önceki geçmişi hakkında da bilgi sahibi olunmasına olanak sağlayacak.

 

Araştırma sonucunda, bölgede bulunan fosillerin deniz hayvanları olması 11 milyon yıl öncesinde Gerede’de ya büyük bir göl havzası olduğu yada Gerede’nin denizlerle kaplı olduğu düşüncesini ortaya çıkardı.

Fosilleri bulan Engin Gökşin, alanın turizm açısından da önemli olduğunu belirterek, fosillerin kayıt altına alınması gerektiğini söyledi. Gökşin ayrıca fosillerle ilgili gerekli başvurularda bulunduğunu da dile getirdi.

Engin Gökşin, “Deniz mesafesinden yaklaşık bin 1350 metre yüksekteyiz. Fosillerin Anadolu’nun jeolojik tarihi için önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyada değişen turizm anlayışı ile insanlar deniz ortamından kaçıp daha doğal ortamları tercih ediyor. Bu bakımdan, macerayı seven, keşif yapmak isteyen ve doğayı seven insanların gelip buraları görmelerinde fayda var.”diye konuştu.

Cevap bırakın