15-Temmuz-2024 21:44:51

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Alan var alamayan var!

Alan var alamayan var!

Gerede İlçe Hıfzısıhha Kurulu, son aldığı kararla tüm kamu kuruluşlarına girişlerde ve randevu alınma işlemlerinde HES kodu sorgulaması yapılması kararını aldı. Karar güzel olmasına güzel de telefon kullanmayan özellikle 50 yaş üstü vatandaşlar şu sıralar “nedir bu HES kodu?” diye düşünmeye başladı.

Vatandaşlar, “belirli bir süre sonra HES kodu olmadan pazaryerine, marketlere girişlere izin verilmeyecek kararı alınırsa bu insanlar ne yapacak?” görüşünü savunuyorlar.

Geçen ay Covid 19 nedeniyle bir çok resmi birimin karantinaya alınması sonrası toplanan Gerede İlçe Hıfzısıhha Kurulu, hastalık tanısı konulmuş yada temaslı durumundaki kişilerin toplumdan izole edilmesi amacıyla Gerede’de tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde ve randevu alınma işlemlerinde HES kodu sorgulaması yapılması kararı aldı.

Ne işe yaradığı halen vatandaşlarca anlaşılamayan, vatandaşların haklı olarak; “Herkesin T.C. Kimlik numarası ayrı değil mi buna ne gerek var?” dediği uygulama ile ilgili; “HES kodu alan var alamayan var!” tartışması yaşanmaya başlanıldı.

Şu anda sadece resmi kurumlara girişler için istenilen HES koduna özellikle 50 yaş üstü telefon kullanmayan vatandaşların nasıl erişeceğine ilişkin yeterli bir çalışma yok. Mahalle mahalle, köy köy gezilerek HES kodu olmayan vatandaşlara bir ekip gönderilerek, HES kodu almalarının sağlanması gerektiğini savunan vatandaşlar, “belirli bir süre sonra HES kodu olmadan pazaryerine, marketlere girişlere izin verilmeyecek kararı alınırsa bu insanlar ne yapacak?” görüşünü savunuyorlar.

Hastanede ne yapacaklar?

HES kodunu alamayan vatandaşların hastaneye girişlerde hangi sıkıntılarla karşılaştıkları da bilinmiyor. Pandemi nedeniyle zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanlarının bu yoğunlukta HES kodu alamayan vatandaşlara bu kodu almalarında yardımcı olup olamayacakları da soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Alınan kararlar

Gerede İlçe Hıfzısıhha Kurulu, son toplantıda şu kararları aldı;

-İlçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde ve randevu alınma işlemlerinde HES kodu sorgulaması yapılmasına,

-Covid 19 hastalığı tanısı konulan yada temaslısı durumunda olan vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerine izin verilmemesine,

-Covid 19 tanılı yada temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen, izolasyon şartlarına uymayarak dışarı çıktığı tespit edilen kişilerin bilgilerle ilgili gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için kolluk kuvvetlerine bildirilmesine,

-İlimiz genelinde ilk defa uygulanacak olması nedeniyle her vatandaşın elektronik malzemelere yeterince vukufiyetinin olmaması, uygun yakınlarının da bulunamayabileceği göz önünde bulundurularak, vatandaşların mağduriyetine sebep olunmaması amacıyla 15 Ekim 2020 tarihinden itibare15 gün süreyle deneme nitelikli HES kodu uygulanmasına, 15. günü müteakiben 02 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulamanın tüm birimlerde hayata geçirilmesine oy birliği ile karar verildi.

Cevap bırakın