15-Temmuz-2024 20:14:32

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
KİLİSELİ HAN ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞUYOR

KİLİSELİ HAN ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞUYOR

BİTTİĞİNDE KİMSE TANIYAMAYACAK!

İşadamı Mithat Dayıoğlu, mülkiyet problemi çözülen Tarihi Kiliseli Han’ın restorasyonuna başladı. Cuma günü Kiliseli Han’ın restorasyonunu gerçekleştirecek firma ile sözleşmeler imzalandı. Gerede Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıdan sonra çekiç seslerinin duyulmaya başladığı Kiliseli Han’ın üst katları Butik Otel, alt katı ise lokanta, kafeterya ve yöresel ürün satış merkezi olacak.

Gerede’ye çok sayıda eser bırakan Hayırsever İşadamı Dayıoğlu’nun restorasyon için 2 Milyon TL’nin üzerinde bir bedel harcayacağı öğrenilirken Dayıoğlu, Gerede’ye bir çok eser bıraktınız, bırakıyorsunuz. Sizin Gerede’den beklentiniz nedir? Sorusuna çok anlamlı bir yanıt verdi ve şu cümleleri kurdu; “Biz bugün varız, yarın yokuz. GERKAV Vakfına sahip çıkın! Yavrularımızı boynu bükük bırakmayın.” 

İşadamı Mithat Dayıoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın girişimleri ile başlayan süreçte sözünü verdiği Kiliseli Han’ın restorasyonuna startı bugün itibariyle verdi. Restorasyonu yapacak olan firma yetkilileri ile Gerede Belediyesi’nde bir araya gelen İşadamı Mithat Dayıoğlu ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, son detayları görüştükten sonra restorasyona start resmen verildi.

İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun Gerede’ye çok sayıda eser kazandırdığını ve bu eserlere bir yenisini daha eklediğini, bu nedenle hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğini belirten Belediye Başkanı Mustafa Allar, toplantıda projenin ekibiyle takipçisi olacaklarını belirterek, yüklenici firma yetkililerine kaliteli malzeme kullanımı konusunda dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu. “Malzeme ve işçilik noktasında beğenmediğimiz bir hususa rastlarsak açık söylüyorum, işi durdururum”diyen Allar, bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu, Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun bırakacağı bu esere helal getirilmemesini istedi.

Allar, sözlerinin devamında şöyle konuştu; “Bugün tarihi bir gün. Yaptığımız girişimler neticesinde ilçemizde eğitimden sağlığa, genç nesillerin ülkesine hizmet etmesi için verdiği mücadele ile gönüllerimize taht kuran Sayın Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu abimiz Gerede’nin ilk ticaret merkezi Kiliseli Han’ın restorasyonunu üstlendi. Bugün Gerede adına çok mutluyum. Metruk kalan, kahvehane olarak kullanılan ve gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Han, Mithat Dayıoğlu abimizin desteğiyle yeniden eski günlerine kavuşacak. Üst katları butik otel, alt katı ise lokanta, kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. Projenin bugüne dek yapılamamasının nedeni ise mülkiyet problemleriydi. Öncelikle mülkiyet problemleri çözüldü, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındı ve bugün ise proje resmen başladı. Ecdadın eserinin yeniden yaşatılması adına bu eserin ilçemize kazandırılmasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Mithat Dayıoğlu abimize şükranlarımı ilçemiz adına sunuyorum.”dedi.

Belediye Başkanı Allar’ın açıklamarının ardından Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu, gazetemizin sorularını yanıtladı. İşte o röportajın ayrıntıları;

Bu projenin başlangıç hikayesi nedir?

İşadamı Mithat DAYIOĞLU: “Bu proje uzun zamandır aklımda olan, gerçekleştirmek istediğim bir şeydi. Yaklaşık 20 yıl önce Tarihi Kiliseli Han göçmek üzereydi. O dönem mülkiyet problemleri olması ve tamamı şahsıma ait olmamasına karşın ecdadın eserini ayakta tutabilmek adına mülkiyet problemini çözmek için gayret sarf ettik. Kiliseli Han’ın 4/1’i Çerkeşlilerin, 4/1’i yurt dışında bulunan hissedarların, 4/1’i de kardeşim Erol Dayıoğlu’nun ve diğer hisse de burada şahsıma aitti. Yurt dışında bulunanlara ulaşamadık ancak Çerkeşlilerin hissesini aldım. Gelişen süreçte Belediye Başkanımız Mustafa Allar bey ile görüşmeler yaparak, Başkanım; “İzaleyi şuyu ile mülkiyet problemini takip eder ve hızlandırırız”dedi. Netice itibariyle Kiliseli Han’ı aldık. Tabi bundan 15 yıl önce göçmek üzere olan Kiliseli Han’da mülkiyeti şahsıma ait olmamasına karşın aslına uygun şekilde bazı iyileştirmeler yaptırdım. Aklımızda her zaman burayı eski günlerine getirebilmek vardı ancak nasip bugüneymiş. Belediye Başkanımızın teşvikiyle, ne zaman beni görse; “abi ne zaman yapıyoruz?” demesiyle bu noktalara geldik. Öbür dünyaya götürecek halimiz yok, Gerede’ye güzel bir eser kazandırabiliyorsak ne mutlu bizlere.”

Restorasyondan önce neler görüşüldü, Kiliseli Han tamamlandıktan sonra nasıl bir hal alacak?

İşadamı Mithat DAYIOĞLU: “Gerede Belediyesi önce projenin rölövesini yaptırdı. Ardından projede tüm ince detayları görüştük. Nasıl restore edileceğiyle ilgili gerekli fikir alışverişinde bulunduk. Bazı fikirlerimiz oldu ancak restorasyonun uzmanı olan mimar arkadaşlar işin en iyisini biliyorlar. Tarihten gelen yapısı itibariyle han özelliğini muhafaza etmesi gerekiyor. Butik Otel ve alt kattaki kısmın yöresel ürün merkezi ve kafeterya şeklinde olması görüşünde birleşildi. Güzel bir eser olacak. Ecdat bize nasıl bıraktıysa biz de öyle bırakacağız. Bir nevi Kervansaray olacak diyebiliriz.”

Gerede’ye yaptığınız hizmetler yadsınamaz ve unutulmaz eserler bıraktınız, bırakıyorsunuz. Hep biz bekliyoruz, sizin Gerede’den bir beklentiniz nedir?  

İşadamı Mithat DAYIOĞLU: “Bizim bir vakfımız var; GERKAV. 530 talebe okutuyoruz. Bu vakfın yalnız ağırlığı Ankara’da ve vakfın yüzde 80 finansmanı Ankara’daki hemşehrilerimizden sağlanıyor. Belediye Başkanımız sağolsun beraber bizlerle işadamlarını geziyor ama biz istiyoruz ki Geredeliler bu işe sahip çıksın. Esnaflar, kuruluşlar, işadamları bu işi teşvik etsinler. Sadece para değil, işin öneminin farkına varmamız gerekiyor. Allah bize ömür verirse devam ederiz, vakfı ayakta tutarız. Bizden sonrasına dair endişelerimiz var. Gerede’de yaşayan hemşehrilerimiz pek sahip çıkmıyorlar bu vakfa. Bazen şaşırıyorum, hali vakti yerinde olupta çeşitli bahaneler ile vakfa destek olunmadığına ne yazık ki şahit oluyoruz. Biz bugün varız, yarın yokuz. GERKAV Vakfına sahip çıkın! Yavrularımızı boynu bükük bırakmayın. Benim Geredelilerden tek isteğim bu.”

Cevap bırakın