22-Temmuz-2024 19:28:13

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
MAL CANDAN KIYMETLİ!

MAL CANDAN KIYMETLİ!

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bazı hak sahiplerinin istekleri, “nasıl yani?” dedirtiyor. Herkesin kendine göre mülkiyeti değerli, çeşitli araştırmalar yaparak kendi düşüncesine göre verilen daire yada bedeli az bulabilir, haklı noktaları vardır, haksız olduğu durumlar vardır. Ancak bazıları var ki istekleri dudak uçuklatıyor.

Dükkan ve üstünde 85 metrekare 2+1 3 katlı binası olan vatandaş, aynı şekilde metrekare kaybı yaşamaksızın dükkan + 85 metrekare 3 daire istiyor ve bu taleplerini karşılayacak enayi arıyor! Bu da bölgede anlaşmaya varan ve sayıları yüzde 60’lara yaklaşan vatandaşları süre kaybına itiyor.

Projede anlaşma yaparak uzun süredir beklemeye koyulan vatandaşlar, önce bir ekibin sahada bina testleri yapması gerektiğini, alınan numunelerden sonra binası çürük çıkan vatandaşın iskan iptalinin yapılarak doğalgaz, su ve elektriğinin kesilmesi ve bir süre verilerek o süre içersinde oturduğu çürük binadan taşınmasının istenmesi gibi süreç yaşanmazsa projede ilerlemenin zor olacağı görüşünü savunuyorlar.

23 Mayıs Pazar günü merkez üssü Eymir köyü olan 3.3 büyüklüğündeki deprem, bir gerçekle yaşamamız gerektiğini tekrar hatırlatırken, Kentsel Dönüşüm Projesi’ni de yeniden gündeme taşıdı.

Büyük mesafeler kat edilen Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2 ve 3 nolu adalarda proje için tüm şartlar oluştu. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “3 nolu adada hak sahiplerinin yüzde 92’si ile anlaşılırken, 2 nolu adada ise hak sahiplerinin yüzde 85’i ile anlaşma sağlanıldı.”dedi. Diğer adalarda ise gerekli şartların oluşması bekleniyor.

Enayi arıyor!

Herkesin burada mülkiyeti değerli, çeşitli araştırmalar yaparak kendisine göre verilen daire yada bedeli az bulabilir, haklı noktaları vardır, haksız olduğu durumlar vardır. Ancak bazıları var ki istekleri dudak uçuklatıyor. Bölgede anlaşmaya varmayan bazı hak sahipleri inanılmaz talepleri ortaya koyuyor. Dükkan ve üstünde 85 metrekare 2+1 3 katlı binası olan vatandaş, aynı şekilde metrekare kaybı yaşamaksızın dükkan + 85 metrekare 3 daire istiyor ve bu taleplerini karşılayacak enayi arıyor! Bu da bölgede anlaşmaya varan ve sayıları yüzde 60’lara yaklaşan vatandaşları süre kaybına itiyor. Fay hattının üzerinden geçtiği alanın acilen boşaltılması gerekirken, bir taraftan da deprem kendisini hatırlatıyor ve “bir gün sert bir şekilde geleceğim.”mesajını veriyor.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, yaşanacak büyük bir deprem karşısında en fazla yıkımın eski yapılaşma nedeniyle Demirciler Mahallesi’nde yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, “depremden sonra vicdan azabı çekmenin kimseye yararı olmaz.”diye vatandaşları uyarıyor.

Yüzde 95’i çürük!

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uygulanacağı 68 bin metrekare alanda yer alan yapıların ne yazık ki Yüzde 95’i deprem yönetmelik şartlarını taşımıyor. Can ve mal güvenliği açısından riskli yapıların oluşturduğu alanda olası bir büyük Gerede depremi yaşanması durumunda en fazla yıkımın mevcut haliyle Demirciler Mahallesi’nde olacağı öngörülüyor.

Sert tedbirler olmazsa zor!

Vatandaşlar, projenin hayata geçirilebilmesi için sert adımların atılması gerektiğini, aksi halde projenin hayata geçmesinin imkansız olduğu görüşünde birleşiyorlar. Ne istediğini bilmeyen, dairesine karşı daire isteyenlerin olası bir depremden sonra da “devlet bizim elimizden tutmadı, bize zor şartlar dayattı” diye (hayatta kalırsa) feryat edeceğini düşünen vatandaşlar, önce bir ekibin sahada bina testleri yapması gerektiğini, alınan numunelerden sonra binası çürük çıkan vatandaşın iskan iptalinin yapılarak doğalgaz, su ve elektriğinin kesilmesi ve bir süre verilerek o süre içersinde oturduğu çürük binadan taşınmasının istenmesi gibi süreç yaşanmazsa projede ilerlemenin zor olacağı görüşünü savunuyorlar.

Son durum ne?

Toplam 11 ada olarak etaplar halinde yapılacak projede hak sahiplerinin yüzde 57’si ile anlaşma sağlanıldı. Böylece toplam 68 bin metrekare alandan 39 bin metrekarelik kısmıyla anlaşılmış oldu. 1, 4, 7, 9, 10 nolu adalarda da uzlaşmada 2/3 çoğunluğa çok küçük rakamlar kaldı. 5 nolu adada anlaşmalar yüzde 50 oranına gelirken, 8 ile 11’inci adalarda uzlaşma çalışmaları sürüyor.

Cevap bırakın