19-Temmuz-2024 18:19:48

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Kurbanlıklarda fiyatlar uçtu!

Kurbanlıklarda fiyatlar uçtu!

Kurban Bayramı’na aylar kala kurbanlık alıcıları satıcılarla buluşmaya başladı. Gerede’de geçen yıl 9 Bin TL dolaylarında alınabilen kurbanlıklar, bu sene 11 Bin TL dolaylarında satılıyor.  

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı ve Gerede’de kurbanlık satış fiyatları belirlendi. Kurbanlık fiyatları illere göre çeşitli farklılıklar gösteriyor. Doğu illerinde kurbanlıklar bin TL aşağıdan satılırken, batıya doğru geldikçe rakamlar artıyor. Gerede’de büyükbaş hayvanların fiyatları 8 bin liradan başlayıp 20 bin liraya kadar çıkıyor. Kurbanlık alıcıları, ortalama hesap yaptıklarında geçen yıl 9 Bin TL dolaylarında aldıkları kurbanlıkların bu sene 11 Bin TL dolaylarında satıldığını dile getirdiler.

Kurbanlıkların alımında en çok bakım hususuna dikkat ettiklerini belirten vatandaşlar, “Bir hayvana küspe verilip verilmediğini ancak kesildikten sonra anlayabiliriz. O nedenle güvendiğimiz satıcılardan kurbanlığımızı almaya gayret ediyoruz.”diye konuştular.

Yem zammı değil, dolar zammı uyguluyorlar!

“Büyükbaş hayvanların kurbanlık fiyatları geçen seneye göre çok yüksek görünüyor.” diyen alıcılar, “Her şeyi dolara, pandemiye bağlıyorlar, kurbanlık fiyatları ateş pahası. Satıcı, kendisine teklif ettiğimiz fiyata; ‘o fiyata mezbahaneye veriyorum’ diyor. Piyasa bu kadar serbest olmamalı, televizyonlarda hep üretici mağduru oynuyor. Yeme ne kadar zam geldi? Onun yüzdesinde zam yap, dolar 7’den 9’a çıkmış onun zammını uyguluyorlar.”dediler.

Yüzde 30 zam!

Besiciler ise büyükbaş hayvancılık yapmanın zorluklarından bahsederek, “Hayvancılık yapmak öyle göründüğü gibi kolay değil. Kışı var, bakımı var, hastalığı var. Riskli bir iş, bir de üzerine fiyat artışları var. Biz de karnımızı doyurmak durumundayız. Fiyatlar geçen yıla oranla üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle yüzde 30 arttı. 2 Bin 500 lirası olan hisseye girebiliyor, fiyatları yüksek bulanları hisseli kurbanlık alımına yönlendiriyoruz.”diye yaşanan durumu ifade ediyorlar.

Cevap bırakın