20-Temmuz-2024 05:41:40

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
ZEKİ FİLME İLHAM KAYNAĞI OLDU!

ZEKİ FİLME İLHAM KAYNAĞI OLDU!

Geredeli Murat Çeri’nin yönetmenliğini yaptığı “Bir Düş Gördüm” sanat filmi, 8 yaşındaki Tarık isminde bir çocuğun macerasını anlatıyor. Şehirli bir çocuk olan Tarık, trafik kazasında babasını kaybediyor. Tarık, dede ve ninesinin yanına köye götürülüyor. Şehir kültürüne alışmış bir çocuğun köy kültürüne alışması konusu ele alınıyor ve serüven burada başlıyor.

Filmin bir bölümünde ise sırtında çuvalıyla gezmesi, yüzündeki tebessüm ile insanlarımızın sevgi duyduğu Afatlarlı meşhur Zeki’ye benzeyen bir karakter de rol alıyor. Filme ilham kaynağı olan Zeki’ye benzeyen bu karakter, sevgilisini kaybettikten sonra deliren bir kişiyi filmde canlandırıyor.

Ağırlıkla Gerede ve Seben ilçelerinde süren filmin çekimlerinin önemli kısmını Yönetmen Murat Çeri, kendi köyü olan Afatlar’da şu sıralar devam ettiriyor. Filimetre Yapım Şirketi ve TRT işbirliğiyle izleyicilerle buluşacak “Bir Düş Gördüm” sinema filmi, Bolu’nun da önemli bir tanıtım ayağı olacak. Zira, filmin senaryosu Malatya Film Festivali’nde 1. gelerek, TRT tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Ziyaret taleplerini neden geri çevirdi?

Filmin çekimleri devam ederken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı ziyaret etmek isteyen film ekibinin ziyaret talebini Özcan’ın geri çevirdiği ortaya çıktı. Bolu’nun tanıtımı için çaba gösteren ekibin ziyaret taleplerini neden geri çevirdiği bilinmeyen Özcan’ın bu davranışı film ekibi tarafından hoş karşılanmamış. Yenigün’e özel açıklama yapan Yönetmen Murat Çeri, “Bir bardak çay söylemek bu kadar mı zor?”diye konuştu.

Hatıralardan yola çıkarak bu filmin çekildiğini belirten Yönetmen Çeri, filme şimdilerde 80 yaşlarına gelmiş kişilerin çocukluklarında yaşadığı anılar, örf ve adetlerinin yansıtılacağını söyledi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’a sanata verdikleri değerden dolayı teşekkür eden Yönetmen Çeri, ayrıca Seben Kaymakamı ile Seben ilçesi Kuzgölcük Köyü muhtarına da şükran duyduklarını sözlerine ekledi.

Kapsamlı bir film çektiklerinden de bahseden Çeri, 8. Malatya Film Festivalinde “Bir Düş Gördüm”ün 70 film senaryosu arasından birinci seçilerek TRT tarafından desteklenmeye hak kazandığını, hedeflerinin 31 Ekim’de son bulacak Berlin Film Festivaline filmi yetiştirmek olduğunu, sömestri tatiline denk gelecek şekilde de filmin vizyona sokulacağını dile getirdi.

Liyakat!

Yönetmen Çeri, son olarak şu ifadeleri kullandı; “Vizyon sahibi insanların, liyakat sahibi insanların Gerede Belediyesi’nde olmasında mutluyum. Bunu Bolu Belediyesi’nde ne yazık ki göremedik. Ben Boluluyum, bu memleketin insanıyım. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ne yazık ki bize randevu vermedi. ‘Bize elini uzatan iyidir, uzatmayan kötüdür’ değil yaklaşım tarzından bahsediyorum. Olaya yaklaşım konusunda Tanju Özcan bizleri üzdü. Gerede’de yaptığımız çekimlerde Gerede Belediye Başkanımız Mustafa Allar bey setimizi ziyaret etti, bir isteğimizin olup olmadığını sordu. Bir tarafta Bolu Belediye Başkanından randevu istiyoruz talebimiz geri çevriliyor, diğer yanda Gerede Belediye Başkanı setimizi ziyaret ediyor. Günümüzde artık insanlar farklı turizm dallarına yöneliyorlar. Eski kültürler nasıl, köy yaşamı nasıl? Bunu merak ediyorlar. Bu filmin Bolu’nun turizmine nasıl bir katkı sunacağını filmden sonra daha iyi anlayacağız.”

Cevap bırakın