22-Temmuz-2024 19:19:53

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Deri sektörü ihracaatta tüm zamanların rekorunu kırdı

Deri sektörü ihracaatta tüm zamanların rekorunu kırdı

Taşınma süreci devam eden Gerede Deri Sanayi’ne bir müjde de ihracaat rakamlarından geldi, ihracaatta tüm zamanların rekoru kırıldı. Deri sektörü dünyayı kasıp kavuran Coronavirüs nedeniyle Türkiye’yi önemli bir pazar haline getirdi. Çin’den azalan talep Türkiye’den karşılanmaya başlandı. Bu da rekoru beraberinde getirdi. Gerede Deri Sanayi’nde şu günlerde üretimde büyük bir hareketlilik yaşanıyor.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, Coronavirüs nedeniyle Çin’de seyahat ve üretim kısıtlamaları olduğunu belirterek, “Türkiye’ye, özellikle kısa vadeli eksikliklerin temini için ciddi anlamda bir talep var. ABD ve AB ülkeleri, bu 2-3 aylık süreçteki ihtiyaçlarını Türkiye gibi hızlı üretim yapan ve hareket edebilen ülkelerden temin etmeye başladı. Ayakkabı sektörü tüm zamanların ihracaat rekorunu kırdı.”dedi.

Bu kapsamda ayakkabı sektörünün 2020’yi çok güçlü şekilde geçireceğini belirten Şenocak, “Ülkemizin ihracatta patlama yapacağına inanıyorum. Ayrıca, ciddi tanıtım faaliyetlerimiz de sürüyor. Ayakkabıda 170’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Buna bağlı olarak yıl sonunda ihracatta en az yüzde 25’lik artışla 1,2 milyar dolara ulaşarak tarihi rekor kırmasını bekliyoruz.”dedi. Ayakkabı üreticileri, bu yıl hedef pazar olarak Afrika ülkeleri ve ABD’yi hedef olarak belirledi.

Taşınma süreci devam eden Gerede Deri Sanayi için ihracaattaki artış yüzleri güldürdü. İhracaat rakamlarında tüm zamanların rekorunun kırılması Gerede Deri Sanayi’nde büyük bir hareketlilik oluşturmaya başladı. Çin’den azalan talep Türkiye’den karşılanmaya başlandı. Bu da rekoru beraberinde getirdi.

Cevap bırakın